Проект «…Оці степи, це небо, ці ліси…»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Головна мета проекту полягає в усвідомленні різноманітності природи України та пошуку причин, що обумовлюють це різноманіття. Учням пропонується здійснити уявну подорож країною та визначити особливості природи великих природних комплексів, що сформувалися в її межах. Також їм потрібно визначити, які об’єкти і явища можна запропонувати для включення в екскурсійний віртуальний маршрут «Дива природи України».

Ключове питання проекту: Які особливості природи є «візитною карткою» кожного природного комплексу України? Чим їх можна пояснити?

Проект розпочався у вересні місяці, а закінчився – в квітні.

Вчитель географії створив презентацію, в якій були висвітлені напрямки роботи дітей, вказані можливі результати роботи та критерії оцінювання; порадив учням звернутися до певних джерел інформації (довідкова, науково-популярна, художня література, Інтернет), надавав допомогу в дослідженні проблеми. Учитель інформатики допомагав дітям сканувати фотографії, ілюстрації, підібрав інформаційні ресурси, надавав допомогу в пошуку інформації і Інтернеті та оформленні кінцевих результатів роботи.

Було створено 8 пошукових груп, які одержали завдання та інструктаж по його виконанню. Групи вивчали природні комплекси Полісся, Лісостепу, Степу, Українських Карпат, Кримських гір, Чорного, Азовського морів та розробляли тур-маршрут «Дива природи України». Були розподілені обов’язки в малих групах, вибрані форми оформлення результатів дослідження. Учні визначили та обговорили можливі проблеми, які можна дослідити.

Наприклад:

- Чи може Чорне море стати «мертвим»?

- Як зміниться природа Полісся, якщо повністю осушити всі болота?

- Як діяльність людини впливає на підвищення солоності води в Азовському морі?


В кінці проекту учні демонструють результати своєї роботи. Кожна група створила свою презентацію, в якій представила «візитівку» вивченого природного комплексу, показала причини особливостей кожного природного куточка України. На сторінках веб-сайту висвітлено проміжні результати дослідження. Наприклад:

- Які пристосування до умов існування в степу характерні для типових представників флори і фауни цього природного комплексу?

- Які екологічні проблеми сьогодні характерні для Азовського моря? Чому вони виникли? Як їх можна вирішити?

- Вирушаючи на відпочинок на Південний берег Криму, які об’єкти природи і чому ти обов’язково плануєш побачити?

- Які об’єкти природи України є унікальними?


Кожен учасник цього проекту підготував свою сторінку в спільній публікації «Географічна мозаїка», де представив не тільки матеріал по тому природному комплексу, який досліджував:

- Для рубрики «Цікава географія» учні склали ребуси, кросворди, чайнворди, підібрали загадки;

- Для рубрики «Чи знаєте ви, що…» підготували калейдоскоп цікавих фактів;

- Для «Літературної сторінки» знайшли вірші, легенди та описи в художніх творах особливостей природи Полісся, Лісостепу, степу, гір та морів України;

- Рекламні плакати, які запрошують відвідати Шацькі озера, печерні міста Криму, Нікітський ботанічний сад розміщено на сторінках рубрики «Запрошуємо в мандрівку».

Був проведений конкурс на кращу розробку. За результатами найкращими стали презентації «Азовське море», «Степ», «Море, море, світ безмежний». Учні пройшли тестування з тем, які були висвітлені в проекті. Порівнюючи результати тестування у всіх 8 класах і в групі дітей, що брали участь у проекті, ми відзначили значно вищий рівень та якість знань навчання учасників проекту.


В кінці проекту на міському семінарі учителів географії учні демонструють свої роботи. За результатами голосування учасників семінару, кращими було визнано презентації «Чарівний край, очей відрада…» (Кримські гори), «Азовське море», «Море, море, світ безмежний» (Чорне море), «Дива природи України».

Учні з задоволенням працювали над проектом. Матеріали їх досліджень були використані на уроках географії. Діти навчилися відповідально ставитися до своїх обов’язків, набули досвіду групової роботи, поглибили навчально-інформаційні навички, які потрібні для обробки і використання географічної інформації та вирішення навчальних завдань, навчилися відстоювати свою точку зору, розширили та поглибили свої знання як з географії, так і з інформатики.

Під час роботи в проекті діти розвивали зв’язне мовлення, логічне мислення, навички аналізу та синтезу інформації, свій інтелект. Це принесло користь і при вивченні інших предметів, наприклад, літератури, ботаніки, зоології, екології. Була досягнута виховна мета – виховання культури розумової праці, колективізму, взаємодопомоги.

Діти значно розширили свій кругозір, знайомлячись з віртуальним туристичним маршрутом «Дива природи України». Учні дізналися багато цікавого про грязьові вулкани, печеру Оптимістичну, Тарасову гору, Дніпровські пороги, заповідник Асканію-Нову та інші об’єкти, кожен з яких по-своєму цікавий.

При оформленні результатів проекту учні використали свої авторські фотографії різних куточків України, де їм довелося подорожувати.

Досить неочікуваною виявилася назва роботи, яку учні запропонували для рубрики спільної публікації «Краще один раз побачити». Планувався фото-колаж «Мальовнича Україна», але, мабуть, у хлопців були проблеми з граматикою, тому в результаті одержали «фото-калач». Цю назву ми так і залишили, бо вона здалася нам досить веселою і дотепною.

При реалізації навчального проекту використано багато Інтернет - ресурсів, наприклад:

Ru.wikipediya.org.wiki

Zvput.ru/sale

Gurzuf.ru

Transparentword.ru


Реалізуючи цей проект, учні зрозуміли, що з комп’ютером можна не тільки гратися, але і творчо працювати, обмінюватися інформацією, навчати один-одного. А найголовніше наше надбання – досвід діяльності.


Досліджуючи деякі проблеми, учні проводили опитування серед учнів старших класів та вчителів. Так, наприклад, було запропоновано відповісти на питання:

- Як впливатиме будівництво металургійного комбінату «Ворскласталь», який планують у зоні відпочинку нашого міста на природу рідного краю?

- Чи відпочивав ти раніше на узбережжі Чорного і Азовського морів? Що ти знаєш про екологічні проблеми цих акваторій? Чи збираєшся там провести свій відпочинок у цьому році?