Проект «Школа успіху» для учнів 5-11 класів

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 18:37, 27 квітня 2009, створена Admin (обговореннявнесок)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук

Опис виховного проекту«Школа успіху»

З описом проекту можна ознайомитися також тут [1]


Виконали: учні та вчителі Старосільської ЗОШ І-ІІІ ст. Рокитнівського району Рівненської області

Наш девіз:

Замість традиційної школи МИ створюємо школу з традиціями

Наша мета:

Створити умови для розвитку успішної особистості

Наш основний принцип:

Чим більше ролей зіграє людина в дитинстві, тим легше їй буде в обирати шлях у дорослому житті


Під час реалізації проекту використовувались знання з економіки і правознавства.

У проекті брали участь учні 5-11 класів (11-17 років), що зумовлено особливостями нашої школи (школа розміщена в регіоні, який відзначається великою кількістю багатодітних сімей). Робота учнів у проекті активно обговорювалося в сім’ях дітей, тому для його реалізації в подальшому ми плануємо залучати і учнів початкової ланки.

Ідея проекту полягає в тому, щоб на основі з’ясованих під час пошукової та дослідницької діяльності інтересів і поглядів учнів на раціональний устрій шкільного життя створити таку систему учнівського самоврядування, яка б:

- забезпечила умови для розвитку успішної особистості;

- посилила мотивацію навчання;

- надала додаткових можливостей реального втілення прагнення учнів до саморозвитку, самореалізації;

- розвивала навички мислення високого рівня;

- виховувала свідомого, життєво компетентного громадянина України, оскільки наша модель системи учнівського самоврядування багато в чому схожа на устрій держави;

-формувала сприятливе середовище для задоволення пізнавальних потреб учнів;

- вчила дітей заробляти гроші та раціонально їх використовувати;

- створювала можливості для розвитку самостійності учнів;

- посилювала співпрацю учнів та вчителів.


Ідея проекту виникла після деякого періоду роботи в школі та після навчання на курсах Intel «Навчання для майбутнього». Спостерігаючи за спадом рівня успішності в школі, зменшенням зацікавленості учнів у процесі здобуття знань, зниженням мотивації навчання, непідготовленістю учнів до майбутнього життя (після школи), незнання елементарних правил поведінки в сучасному суспільстві, я намагався пізнати причини цих проблем і змінити ситуацію на краще. Однак мені бракувало знань про доцільні педагогічні та інформаційні технології, які б допомогли найкращим чином допомогти учням розв’язати ці проблеми. Приїхавши в 2004 році на курси Intel «Навчання для майбутнього» при Рівненському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти я розробив проект, який був реалізований у 2007 – 2008 н.р. Завдяки знанням, отриманим від програми Intel «Навчання для майбутнього» під керівництвом тренерів Марченко Олени Михайлівни та Стецюка Ігоря Петровича, мені вдалося розробити проект «Школа успіху», який ми разом з учнями втілили у реальність. Завдяки проекту нам вдалося створити атмосферу, в якій діти робили те, що від них вимагається, в умовах, які їх задовольняють, а не які їм нав’язують.

Як це починалось:

Для реалізації проекту МИ:

1. Сформували команду ентузіастів учнів та вчителів.

2. Зробили засідання круглого столу на тему: “Як навчитися будувати своє життя? Як робити його цікавим та насиченим у нашій школі?”

3. Визначили мету і напрямки роботи.

4. Розробили плани дій (нижче подані гіперпосилання на них. Щоб переглянути, клацніть двічі).

План 1 [2]

План 2 [3]

План 3 [4]


5. Об’єднались у групи та розподілили обов’язки.

Визначення групи [5]


6. Провели дослідження за наведеними нижче напрямками:


І група

Провела опитування по скриньках:


ІІ група Провели конкурс проектів “Наша структура учнівського самоврядування”

ІІІ група Вивчали і аналізували досвід інших шкіл,

опрацьовували доступну нам літературу і джерела з Інтернету з метою створення проекту шкільної Конституції. 

КОнституція [[6]]


7. Опрацювали результати проведених досліджень.

Результати опитування, проведенного І группою:

В школі учні хочуть бачити:

 Гуртки за інтересами

 Спортивні секції

 Засідання клубу КВК

 Власного шкільного фотографа

 Дискотеки

 Різноманітні конкурси, змагання

 Шкільні газету, радіо

 Туризм

 Інтелектуальні ігри

 Власну економіку

 Зв’язки з іншими школами

 Кімнату відпочинку


Результати конкурсу проектів, проведенного ІІ группою:

Перемогла робота “ НАША ШКОЛА – НАША КРАЇНА”, автор якої запропонував за основу шкільного устрою взяти устрій нашої держави

Результати роботи ІІІ групи:

Створено проект Конституції, яка була пізніше обговорена і прийнята зі змінами і доповненнями на засіданні Верховної Ради школи. Це є основний документ, згідно з яким працює вся структура шкільного самоврядування. Зміст Конституції відображено нижче.

8. Втілили в повсякденне життя ідею функціонування системи шкільного самоврядування:


Будь-яка держава для свого повноцінного функціонування потребує економічної (матеріальної) підтримки. Тому було вирішено створити свою економіку і створити власну грошову одиницю. Був проведений конкурс на назву цих грошей, де перемогу здобула пропозиція – лавр. На основі відповідних інформаційних технологій були розроблені 7 номіналів банкнот, кожна з яких мала один з кольорів веселки. З метою захисту грошей для їх виготовлення був використаний спеціальний папір, подарований спонсорами. Президент школи має мокру печатку, якою він проштампував кожну купюру. Таким чином наші гроші мають три ступені захисту. На купюрах розміщені фотографії вчителів:

100 лаврів—директор школи

50 лаврів—завуч з навчання

20 лаврів—завуч з виховання

10 лаврів—педагог-організатор

5 лаврів—перший Президент школи

2 лаври—перша голова ВР школи

1 лавр—автор назви грошей


На зворотній стороні розміщена світлина школи. Шкільна валюта була введена в обіг під час проведення солодкого ярмарку в школі, під час якого можна було торгувати тільки за лаври, які можна обміняти в новоствореному банку за курсом: Продаж 1 лавр—10 копійок; купівля: 1 лавр—8 копійок (на різниці курсів у дві копійки було зароблено 252 гривні). Таким чином банк заробляє кошти кожного місяця.

З наведеної вище структури учнівського самоврядування видно, що кожне міністерство займалось певним напрямком діяльності, який чітко описаний в документації. Зокрема, Міністерство фінансів дбає про розширення джерел фінансування, контролює виплати грошових надходжень, веде необхідну документацію. Кожен підрозділ (банк, дискотека, магазин, компютерні ігри, кінозал) щомісяця звітується перед міністром про зароблені кошти, який в свою чергу звітується перед Верховною Радою, яка приймає бюджет відповідно до заробленої суми. Шкільні гроші (лаври) використовуються в межах бюджету для того, щоб заохочувати (преміювати) учнів, які себе проявили в будь-якому напрямку (навчання, спорт, ідеї, активність …). За отриману премію школяр може сходити на дискотеку, пограти в комп’ютерні ігри, прийти в кінозал на перегляд фільму, купити солодощі чи канцтовари в шкільному магазині чи навіть обміняти на гривні у шкільному банку. Аналогічно діють і інші міністерства.

Будь-які зміни в шкільному житті відбуваються на основі конкурсів проектів, за які переможець на лінійці кожного понеділка нагороджується премією у вигляді шкільної валюти – лаврів. Премію також отримують учні, які проявили себе в чомусь – спорт, навчання, активність і т. п. За ці гроші учень може купити солодощі чи канцелярію в шкільному магазині, сходити на перегляд фільму в шкільний кінозал чи на дискотеку, пограти в ігри в комп’ютерному класі і навіть обміняти на гривні в нашому банку.

У проекті учні самі з допомогою вчителів створили для себе такі умови, в яких вони самі хочуть навчатися, жити і працювати. Як наслідок, ставлення учнів до навчання змінилося в позитивну сторону. Зокрема в цьому році маємо призерів обласної олімпіади з трудового навчання ( ІІІ місце) та учасника МАН з біології ( І місце ), чого не було в попередні роки. Але основним успіхом проекту я вважаю те, що учні стали самостійними, відповідальними, творчими особистостями.

Головним результатом проекту на мою думку є те, що діти отримали можливість проявити себе в тій галузі діяльності, де вони бажають. Виявилось, що діти вміють проектувати краще, ніж дорослі. Для цього необхідно створити лише необхідні умови, і мені здається нам це вдалося.

На початку нашої роботи від колег, учнів, батьків, адміністрації, які не були задіяні в проекті, було дуже багато питань (Що це? Для чого? А чому …? і т. п. але з часом, зрозумівши суть і побачивши перші результати роботи, багато інших учнів виявили бажання допомогти та узяти безпосередню участь у проекті. Результати проекту періодично висвітлювались в нашій газеті «Шкільний вісник».

… але це ще далеко не кінець нашого проекту…

На майбутнє ми плануємо:

- створити телецентр, поповнити медіатеку електронних посібників школи з різних предметів;

- вести Літопис школи за допомогою доцільних інформаційно-комунікаційних технологій;

- створити бібліотеку електронних презентацій створених учнями та вчителями;

- розробити такі банки даних: неблагополучних сімей;учнів, схильних до правопорушень тощо;

- удосконалювати структуру та діяльність учнівського самоврядування.


URL-адреси інформаційних Інтернет-ресурсів, які використовувались учнями під час реалізації навчального проекту:

http://visnyk.iatp.org.ua/visnyk/issue_article;8;6/

ostriv.in.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=5142&Itemid=-5 - 38k

www.school03.tim.kiev.ua:8103/newsnew.php - 26k

ua.textreferat.com/referat-12664-2.html - 37k

www.center-escape.org/documents/Project_sample_gorodishe1_.doc

h.ua/story/49349/ - 107k

zosh4.km.ua/content/view/33/53/ - 32k

www.all-kremenchug.com.ua/news.php?cont=long&id=3407&year=2007&today=22&month=05 - 32k

www.moippo.mk.ua/nauk_diyal/math27.doc

www.ligarc.org.ua/newsdetails.cfm?News_ID=554 - 61k


www.molod.in.ua/news/466/ - 46k

www.school13.pp.net.ua/schooldok/kolugoda.html - 257k

www.zosh26-sumy.iatp.org.ua/sam.html • 24 КБ

www.s287.kiev.ua/selfgoverment.php • 11 КБ

www.edu.kiev.ua/schools/s21/main.html • 3 КБ

www.guon.kiev.ua/?q=node/121 • 19 КБ

lyceum.nau.edu.ua/samo.htm • 9 КБ

www.pleyady.kiev.ua/index.php?go=Pages&in=view&id=1192 • 57 КБ

sms.gov.ua/archive.php?type=NewsPhotos&menu1=1&news_imagePage=14&newsPage=11 - 48k

www.mrvo.od.ua/school/s4/ - 42k

school13.pp.net.ua/index/0-21 - 50k

www.scandy.kiev.ua/ - 47k

vrusptnz.at.ua/Zvit_Kirovogradska.doc