Відмінності між версіями «Проект "Куди ведуть Кам'янець-Подільські сходи?"»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук
(Приклад(и) учнівських робіт)
Рядок 103: Рядок 103:
 
* http://museum.k-p.km.ua
 
* http://museum.k-p.km.ua
 
----
 
----
[[Категорія: Конкурс "Галицький проект"]]
+
[[Категорія:Дистанційні курси]]
[[Категорія: Проекти]]
+
[[Категорія:Конкурс "Галицький проект"]]
 +
[[Категорія:Банк проектів]]
 +
[[Категорія:Інформатика]]
 +
[[Категорія:Історія]]
 +
[[Категорія:Проект для учнів 7 класу]]
 +
[[Категорія:Проект для учнів 8 класу]]

Версія за 12:22, 12 вересня 2010

Проект "Куди ведуть Кам'янець-Подільські сходи?"

Номінація "Проект від тренера"

Перелік шкільних навчальних предметів

Під час реалізації проекту використовувались знання учнів з

 • інформатики,
 • історії,
 • історії рідного краю
 • української мови.

Клас та вік учнів, які брали участь у проекті

Над проектом працювали учні 7-8 класу, віком 13-15 років

Опис проекту

В чому полягає ідея проекту. Як вона виникла?

Новопланівські сходи
Місто Кам'янець-Подільський — «перлина на камені», історична пам’ятка міжнародного значення, музей під відкритим небом, який привертає увагу безлічі туристів і гостей міста. Неможливо, відвідавши наше місто не помилуватися краєвидом каньйону, Старою фортецею, спуститися до річки Смотрич довжелезними сходами… А скільки тут сходинок? А яку історію зберігають ці сходи?.. Нажаль, знайти відповіді на ці питання не так легко.

Саме тому, мою увагу ще в 2009 році привернула стаття Ольги Будзей в газеті «Подолянин». Стаття мала назву «Кам'янець — місто сходів» і містила коротку інформацію про сходи нашого міста. Мене здивував той факт, що більшості з назв цих сходів я навіть ніколи не чула, хоча є мешканкою Кам’янця-Подільського вже 18 років. Тоді, читаючи статтю, я намагалася розпізнати у нечітких газетних знімках реальні архітектурні пам’ятки про які йшлося, навіть, марно здійснювала пошук більш детальної інформації в мережі Інтернет… І тому, у мене з’явилася ідея – організувати і зацікавити учнів, провести дослідницьку роботу в проекті «Куди ведуть Кам’янець-Подільські сходи?»

Виявляється сходи Кам’янця, що з’єднують різні райони міста - це теж витвір архітектурного мистецтва з багатою історією.

 • Ви здивовані?
 • Ви зацікавилися?
 • Ви хочете в цьому переконатися?...

Яке дослідження проводили учні? Що і як вони робили?

Учні мали можливість провести реальне дослідження і дати відповіді на наступні питання:

 • Кам’янець-Подільський – місто сходів?
 • Якою є історія сходів нашого міста?
 • Які сходи Кам’янця стали історично – відомими?
 • Які сходи Кам’янець-Подільського є найдовшими?
 • Чому сходи одержали саме такі назви?
 • Чи можливе життя окремих мешканців міста без сходів?

Школярі мали визначити походження та значення слова «сходи»; провести соціологічне опитування; скласти туристичний маршрут «Сходами Кам’янця», а також знайти (скласти) кілька питань, задач, загадок для вікторини «Сходи до успіху…».

Обговорення презентації
Учні повинні були знайти інформацію, опрацьовуючи і систематизуючи її, зробити певні висновки, провести аналіз, представити результати своєї роботи у вигляді презентації (демонстрація + усна доповідь), публікації або реалізувати свої ідеї у вигляді Web – сайту.

Здійснюючи пошук в мережі Інтернет, школярі з’ясували що сходи Кам’янця, які з’єднують різні райони міста - це теж витвір архітектурного мистецтва з багатою історією. Але дане питання немає широкого висвітлення ані в доступній історичній літературі, ані в мережі Інтернет. Саме тому, другим етапом нашої роботи у проекті стали «дослідницькі-експедиції» (екскурсії по 10-15 чоловік). Учні одержали можливість дізнатися нове про історію рідного міста, порахувати кількість сходинок у різних сходах та порівняти їх, зробити фотографії або відео для використання цих матеріалів у проекті. Учні спробували навіть провести соціологічне опитування не тільки серед учнів нашої школи, а й місцевих жителів, які мешкають у каньйоні на березі річки Смотрич і не уявляють свого життя без сходів. В результаті, тільки 5% опитаних кам’янчан, мали уявлення про походження і назви сходів про які їх запитували. Зібравши достатню кількість різноманітної інформації про сходи Кам’янця-Подільського, учні занурилися у роботу по оформленню результатів дослідження за допомогою ІКТ.

Терміни роботи у проекті

Старт проекту - 1 березня 2010 року
Екскурсії - 12 березня (для учнів 7 класу), 19 березня (для учнів 8 класу)
Виставка публікацій - 22 березня 2010 року
Захист робіт - 24 березня 2010 року

Як учні використовували інформаційно-комунікаційні технології в дослідницькій роботі над проектом?

 • Розглянувши основні принципи роботи в мережі Інтернет, здійснювали якісний пошук інформації;
 • Пригадали основні етапи створення комп’ютерної презентації в програмі MS Office PowerPoint з налаштуванням анімації і зміни слайдів;
 • Навчилися планувати і складати виступ на основі презентації;
 • Навчилися працювати з програмами для сканування зображень і розпізнавання текстів;
 • Ознайомилися з основами роботи в програмі MS Office Picture Manager, редагували фотоматеріали;
 • Пригадали основи роботи в програмі MS Office Excel, створювали таблиці, кросворди, проводили обчислення, будували діаграми.
 • Пригадавши навички роботи в програмі MS Office Word, ознайомилися з програмою Publisher та спробували відчути себе головними редакторами газети та авторами Веб-сайтів;
 • Деякі учні поглибили свої знання з програмування на мові HTML та створили сайти в програмі Блокнот;
 • Продовжили вивчення мови програмування Паскаль, не тільки розв’язували задачі запропоновані вчителем, а й намагалися придумати власні задачі на тему «Сходи в нашому житті»;
 • Одержали елементарні навички здійснення відео монтажу засобами програми Windows Movie Maker.

Як вчитель використовував інформаційно-комунікаційні технології для зацікавлення учнів до навчання?

 • В якості демонстраційного матеріалу були використані презентації «Кам’янець-Подільський – місто сходів», «Сходи до успіху…», відеоролик «Сходами Кам’янця» та інші.
 • Засобами ІКТ було створено дидактичний роздатковий матеріал.
 • Cтворено оціночні форми в програмі MS Office Word.
 • Підібрано і створено в програмі ADTester2 тести по «Історії Кам’янця-Подільського».
 • Розміщено результати проекту на сайті школи.
Також, без використання ІКТ було би не можливим проведення захисту проектних робіт учнів.

Дидактичні матеріали

Методичні матеріали, що використовувались в процесі роботи над проектом

 • Учительська презентація "Сходи до успіху..."
 • Учительська публікація "Кам’янець-Подільські сходи - сходи до успіху..."
 • Приклад тестової форми та відео створене учнями в проекті [1]

Які результати одержали учні в проекті?

Працюючи в проекті, з історичної точки зору, школярі знайшли відповіді майже на всі поставлені питання: з’ясували, що різні райони міста з’єднують дев’ять сходів, найменші з яких налічують 71 сходинку. Найдовшими є Руськофільварецькі сходи, що містять 237 сходинок, побудовані в ІІ половині ХІХ століття. Учні дослідили історію сходів та знайшли інформацію, що пояснює виникнення назв цих сходів. Школярі проклали два туристичних маршрути по сходам міста, один з яких починається від найближчих до нашої школи сходів Тонкочеєва, а другий від Зіньковецької набережної (обидва маршрути є «круговими»). Опрацьовуючи отримані результати, з точки зору використання ІКТ, учні навчилися працювати з новими програмами та вдосконалили вже набуті вміння і навички роботи з комп’ютерною технікою.
Учасники проекту, всі без винятку, гарно представили і захистили свої роботи, одержали оцінки достатнього і високого рівня з історії м. Кам’янець-Подільського та з інформатики.
Було влаштовано експозиційну виставку, створених в проекті, публікацій. Найкращі роботи було розміщено на сайті школи. Більшість учнів, навчившись створювати презентації, вирішили взяти участь в шкільному конкурсі «Я - презентую», який буде проводитися на початку травня. Двоє учнів подали свої Web-сайти, створені мовою HTML, для участі у відкритому конкурсі «Юний Web-дизайнер 2010», який відбудеться 23 квітня. Деякі учні 8 класу захопилися фото-дизайном, один з них навіть запропонував допомогу в оформленні фотоматеріалів на конкурс.

Але головним результатом проекту є те, що учні згуртувалися, навчилися працювати командою, розподіляючи обов’язки і допомагаючи
один одному. Учні і я, як автор проекту, отримали гарні позитивні емоції і враження від екскурсій, спілкування і спільної
творчої праці.

Результати проекту було висвітлено на шкільному сайті, вийшла друком стаття у щомісячній шкільній газеті «Шкільний меридіан», деякі проектні роботи було подано на відкритий конкурс «Юний Web-дизайнер 2010» їх було розміщено на сайті Кам’янець-Подільського управління освіти.

Приклад(и) учнівських робіт

 • Учнівські презентації
 • Учнівські публікації
 • Учнівські веб-сайти
 • Відеоподорож "Сходами Кам'янця-Подільського..."
 • Проклажено туристичний маршрут "Сходами кам'янця"

З'ЯСУВАЛИ, ЧОМУ ТАКА НАЗВА?

Сходи Тонкочеєва
В Кам’янці-Подільському є кілька сходів, які названі на честь когось…

Ось наприклад сходи Тонкочеєва. Чому виникла саме така назва? Виявляється, особливо причепурилося місто, коли керувати ним став Григорій ТОНКОЧЕЄВ в 1945 році. Він мав великий талант запалити громадськість ідеєю перетворити місто проживання на місто мрій, дбав не тільки про добробут, надійну роботу, але й про красу довкілля. На Новому плані замінили дерев'яні стовпи, гарні огорожі прикрасили стадіон і центральний парк. Тонкочеєв привіз і запустив у парки голубів. При ньому встановили скульптури оленів (щоб нагадували легенду про заснування Кам'янця), збудували сходи, які охороняли скульптурні леви. У центральному парку проклали нові доріжки, встановили гойдалки, впорядкували місця для катання дітей на велосипедах, для гри дорослих у городки. Згодом у парку відпочинку збудували Літній театр.Кам'янчани залюбки йшли на громадські роботи. Крім сходів, на честь Г.А.Тонкочеєва названо і міський спортивний стадіон.

Сходи Фаренгольца

Сходи Фаренгольца - пам'ятка архітектури місцевого значення. Знаходиться в північно-західній частині Старого міста. З'єднуюють вул. Кузнецьку з вул. Руською. Побудовані в 1850 році із тисового каменю за кошти міста. Названі на ім'я федіра фаренгольца - відомого в місті лікаря, дім якого було розміщенно біля місця майбутніх сходів. В 1870 році проводився ремонт. Були закріплені зруйновані східці. В 1874 р. влаштовані нові дерев'яні перила. В 1934 р. проводились ремонтні роботи.

Інтернет-ресурси, які використовувались в процесі роботи над проектом