Портфоліо Мерлюка Михайла Васильовича на тему "Основи роботи з текстовою інформацією"

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 19:44, 7 червня 2012, створена Lamer4n (обговореннявнесок) (Повний План вивчення теми)

Перейти до: Навігація, пошук


Назва проекту

Основи роботи з текстовою інформацією

Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети

Інформатика, Тема “Основи роботи з текстовою інформацією”

Навчальна тема

Основи роботи з текстовою інформацією

Вік учнів, клас

14-15 років, 9 клас

Стислий опис

Тема <<Основи роботи з текстовою інформацією>>

В ході роботи над проектом учні повинні знайти відповіді на питання: Що краще підручник чи комп’ютер? Які переваги та недоліки тексту в електронному вигляді? Які існують програми для роботи з текстом? Що таке текстові редактори? Що таке текстові процесори? Відмінності між редакторами та процесорами? До початку проекту у навчальному закладі провести педагогічне читання з теми "Використання методу проектів", де кожен має отримати буклет даної тематики та провести анкетування з дітьми за допомогою опитувальника для виявлення початкових знань з теми та використати метод <<ЗХД>>, для визначення навчальних потреб учнів. Учні, які зацікавились проектом об'єднуються в групи <<Історики>>, <<Аналітики>>, <<Теоретики>>, <<Програмісти>>. Вони будуть проводити різноманітну пошукову роботу: знаходять в різних джерел цікаві факти про програми обробки текстів, різновиди програм, функції, плюси та мінуси. На завершення учні узагальнюють та систематизують отримані результати у вигляді wiki-сторінок та інформаційних бюлетнів, створюють мультимедійні презинтації, які демонструють своїм однокласникам. Після закінчення проекту потрібно здійснити оцінювання публікацій, вікі-сторінок , презинтацій та мультимедійного проекту, шляхом взаємооцінювання, самооцінювання та оцінювання вчителем. Метою цього проекта є засвоєння і закріплення учнями знань


Публікацiя для представлення особливостей методу проекту - 'Публікація'

Форма дозволу батьків на використання учнями інтернету - 'Дозвіл батьків'

Презентація ідей проекту 'презентація'

Повний План вивчення теми

'План вивчення теми'

'План впровадження'

Навчальні цілі

Поглибити знання та уявлення учнів про системи обробки текстів. Залучати учнів до використання дослідницьких методів під час вивчення навчальних тем.

Під час проекту учні повинні:

- набути бази знань, умінь і навичок, необхідних для кваліфікованго та ефективного використання систем обробки текстів;

- знати поняття про системи обробки текстів, призначення текстових процесорів та їх основні можливості;

- навчитися здійснювати пошук та накопичувати інформацію;

-аналізувати весь матеріал та структурувати для подальшої роботи;

- вибрати найкращий спосіб представлення даних;

- створювати презентації публікації та wiki-сторінки.

Опис оцінювання

До початку проекту:

На початку вивчення теми буде визначено обсяг навчальних потреб учнів. Для цього:

• проводимо анкетування учнів за допомогою он-лайн опитувальника 'Опитування'

• використовуємо метод оцінювання «ЗХД» 'Графік оцінювання'.


Реалізація проекту:

Для виконання робіт учнями розроблені дидактичні матеріали. У ході виконання проекту вчитель контролює рівень залученості учнів у колективній діяльності. За допомогою контрольного списку «Дослідження» оцінюється рівень проведення дослідницької роботи. Наприкінці роботи над проектом учні ще раз звертаються до схеми «ЗХД», відмічають, що вони дізналися.

Поточне оцінювання 'Оцінювання';

Після закінчення проекту:

Після завершення роботи над проектом проводиться конференція, де заслуховуються виступи учнів з підсумками своєї роботи. Головними критеріями оцінювання узагальнюючого є: вміння представити отримані в ході досліджень нові знання; аргументувати раціональність способів їх отримання і висновки; розповісти про організацію взаємодії учнів у групі, показати рівень успішності кожного учня. У ході виступів групи демонструють результати своєї діяльності - презентації, вікі-статті, публікації.

• Оцінювання мультимедійного проекту 'Оцінювання'

• Оцінювання презентації 'Оцінювання'

• Оцінювання учнівського бюлетеня

• Оцінювання публікації

Діяльність учнів

Навчальна тема розпочинається із заповнення учнями опитувальника «Твої очікування від проекту» (створений засобами https://docs.google.com/), з допомогою якого визначається бажання/небажання учнів працювати у проекті, рівень обізнаності з технологіями веб 2.0 та бажання виконувати ту чи іншу роль у групі. Наступний крок – ознайомлення учнів з учительською презентацією, в якій представляється ключове запитання: Що краще підручник чи комп’ютер? та оголошуються тематичні питання проекту: Які ви знаєти пристрої введення тексту на комп’ютері? Які існують програми для роботи з текстом? З допомогою учительської презентації проводиться мозковий штурм для виявлення вхідних знань, уявлень, переконань з питання Види систем обробки текстів?

На наступному кроці учні об’єднуються у групи. Далі з допомогою мозкового штурму (таблиця ЗХД), але в групах, учні працюють над питанням «Що краще текстовий редактор чи текстовий процесор?».

Для ознайомлення учнів із завданнями для досліджень пропонується учительський документ для фасилітації – презентація, яка розміщується в Інтернеті і є доступною будь-кому та будь-де.

Здійснюється обговорення інформаційних джерел, які використовуватимуться в процесі реалізації проекту, після чого вчитель представляє учням контрольні списки оцінювання робіт, які містять огляд очікувань від створеної ними роботи і проводить їх обговорення з подальшим удосконаленням (з огляду на зауваження учнів).

1 тиждень роботи над проектом

В ході виконання проекту учні діляться на 4 групи. Кожна група виконує свою власну ділянку роботи.

І група – "Історики ": з різних інформаційних джерел знаходять інформацію про історію виникнення та розвитку текстових програм

ІІ група - "Аналітики" : аналізують сучасний стан систем обробки текстів, їх кількість, різновиди та вибирають найбільш популярні програми.

ІІІ група - " Теоретики": знайомляться з літературою і класифікують програми за можливостями, називають їх плюси та мінуси

ІV група - « Програмісти» - шукають інформацію , що міститься в мережі Інтернет, яка б дозволила всім охочим ознайомитись з новими версіями текстових процесорів.

Під час виконання поставлених задач учні здійснюють пошук ресурсів у мережі Інтернет, дотримуючись правових та етичних засад, аналізують електронні ресурси, користуються при підготовці навчальних занять тільки перевіреною інформацією.

Під час виконання дослідницьких завдань учні самостійно здійснюють самоспрямування у діяльності за допомогою розроблених вчителем підказок та нагадувань.

2 тиждень роботи над проектом

Усі групи узагальнюють та систематизують отримані результати, після чого:

1 група (історики ) •Створюють вікі-статтю про історію створення та розвитку систем обробки текстів.

2 група (аналітики) Хід, а також результати своєї роботи представлять в блозі. Між собою учні спілкуються за допомогою електронної пошти.

3 група (теоретики) Результати своєї роботи представляють на окремій сторінці блогу. Інформацію учасникам інших груп передають з допомогою електронної пошти.

4 група (програмісти) На основі отриманих даних видають буклет про зв’язок схожість та відмінність текстових процесорів.

Протягом усієї роботи над проектом вчитель використовує електронну пошту для нагадування учням про наближення до наступного етапу роботи над проектом. Службу миттєвих повідомлень вчитель використовує для консультування учнів по мірі виникнення проблем чи питань (або в разі хвороби дітей). Завершується робота над проектом демонстрацією результатів досліджень кожної з груп на загальношкільній конференції.

Приклад учнівської презинтації - 'Презентація'

Приклад учнівської Wiki-сторінки - WIKI-сторінка учнів Княженської ЗОШ I-III ст.

Приклад учнівської публікації - 'Публікація учнів Княженської ЗОШ I-III ст.'

Відомості про автора

Ім'я, прізвище

Мерлюк Михайло

Фах, навчальний предмет

вчитель інформатики

Навчальний заклад

Княженська ЗОШ I-III ст.

Місто\село, район, область

с. Княже, Снятинський район, Івано-Франківська область.

Контактні дані

decl_aka@mail.ru

тел. 000-00-0

Відомості про тренінг

Дати проведення тренінгу

05.06.2012 - 11.06.2012

Місце проведення тренінгу

Заболотівська ЗОШ I-III ст.

Тренери

Іванчук Іван Васильович

Олексій Василь Іванович