Портфоліо Заруцької Надії Володимирівни до проекту з теми "Якщо зникне сила тертя..."

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 09:18, 24 червня 2014, створена Ольга Сергіївна Погрібняк (обговореннявнесок) (Діяльність учнів та вчителя)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук

Назва навчальної теми

Якщо зникне сила тертя...

Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети

Фізика, інформатика, трудове навчання, біологія

Вік учнів, клас

14-15 років, 9 клас

Стислий опис проекту

Проект призначений для формування в учнів світогляду про реальну дійсність. Відповіді на деякі важливі питання, пов'язані з рухом тіл, дають закони тертя. Актуальність теми в тому, що вона пов'язує теорію з практикою, розкриває можливість пояснення природи, застосування і використання вивченого матеріалу. Якісні проблемні питання розвивають інтерес до предмету. Робота над проектом проводиться у вигляді пояснення з подальшим проведенням експерименту або підбору матеріалу по темі. Кожному учневі класу пропонується розглянути роль тертя у житті людей,тварин і птахів, знайти застосування сили тертя в звичайному житті і техніці, пофантазувати на тему «Якщо зникне сила тертя...». Даний проект дозволяє розвивати творче мислення школярів, уміння здобувати знання з різних джерел, аналізувати факти, проводить експерименти, робити узагальнення, висловлювати власні судження, замислюватися над загадками природи і шукати стежку до істини.

План вивчення теми

План вивчення теми


1200px

Оцінювання (стислий опис і інструменти)

На початку проекту вчитель проводить зустріч з учнями і батьками, ознайомлює з буклетом про особливості проектної технології навчання.

Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
сторона 1
Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
сторона 2


Для встановлення рівня обізнаності учнів з теми проводиться опитування в ході вступної презентації вчителя:

Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
слайд1
Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
слайд2
Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
слайд3
Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
слайд4
Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
слайд5


В ході перегляду і обговорення презентації учням пропонується розпочати заповненнятаблиць З-Х-Д:

Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено

Оцінювання на початковому етапі(вхідне) передбачає з’ясування навчальних потреб учнів, виявлення їх опорних знань, рівня обізнаності учнів з теми, яку передбачається вивчати. На цьому етапі оцінювання роботи учнів проводиться вчителем.

Поточне оцінювання проводиться з метою виявлення прогалин в знаннях учнів з навчальної теми, координації роботи по дослідженню обраного питання, контролю правильності розуміння учнями цілей та завдань проектної діяльності. На цьому етапі учні оцінюють один одного, вчитель коригує оцінювання.

Підсумкове оцінювання проводиться з метою оцінювання знань, набутих в процесі виконання роботи, оцінювання продуктів проектної групової діяльності. В процесі виконання дослідження учнми вчитель реєструє хід виконання поставлених завдань за допомогою електронної таблиці Динаміка роботи групи. На останньому уроці теми проводиться оцінювання у вигляді заповнення форм з прописаними критеріями оцінювання продуктів проектної діяльності: критерії оцінювання публікації, критерії оцінювання блогу, критерії оцінювання вікі-статті, критерії оцінювання презентації, самоцінювання роботи в групі . Також проводиться підсумкове тестування.

Інструменти оцінювання та дидактичні матеріали:


Дидактичний відеоматеріал для закріплення набутих знань
Динаміка роботи груп
Критерії оцінювання презентації
Критерії оцінювання публікації
Критерії оцінювання блогу
Критерії оцінювання вікі-статті
Самоцінювання роботи в групі
Опитувальник для підсумкового оцінювання

Діяльність учнів та вчителя

І етап - підготовчий

Розпочинається за тиждень до початку проекту. Вчитель готує вступну презентацію, буклет для учнів, перевіряє наявність необхідних матеріалів, оновлює ОС комп'ютерів, арендує необхідне додаткове обладнання, тощо.

ІІ етап - мотиваційний(І урок теми)

На цьому етапі роботи над проектом учням пропонується ознайомитись з буклетом з теми, який повинен зацікавити учнів і спонукати їх до проектної діяльності з теми. Наступним етапом є виявлення початкових знань учнів з навчальної теми, яке проводиться у вигляді бесіди під час вступної мультимедійної презентації вчителя. Також на цьому етапі учні заповнюють таблицю ЗХД, висловлюють свої побажання та очікування від проекту. Перед початком роботи в Інтернет-середовищі потрібно нагадати учням правила безпечної роботи в мережі і правила використання інформації.

ІІІ етап - конструктивний(3 тижні)

На даному етапі групи збирають та обробляють інформацію, яка стосується теми їх дослідження. Вчитель заповнює журнал Динаміка роботи груп. Учні обговорюють отримані результати досліджень, обмінюються думками щодо оформлення результатів роботи. На даному етапі можна використовувати проміжне оцінювання учнів, яке проводиться за допомогою онлайнових ігор: Дидактичний відеоматеріал для закріплення набутих знань.

Клас об'єдную у 3 групи:
1. Тертя кочення Учасники цієї групи вивчають причини вивчення тертя, експерементально встановлюють залежність тертя від різноманітних факторів і випускають газету "Дослідницький вісник". Для обговорення і виконання завдань для цієї групи створена google-група "Тертя кочення".
300px 300px

2. Тертя спокою Учасники цієї групи вивчають теоретичні основи і готують мультимедійну презентацію "Сили в механіці. Сила тертя". Для обговорення і виконання завдань для цієї групи створена google-група "Тертя спокою"
3. Тертя ковзання Учасники даної групи вивчають корисний та шкідливий вплив сили тертя та результати дослідження оформлюють у вигляді вікі-статті Учнівська вікі-стаття "Чого в терті більше - шкоди чи користі?". Для обговорення і виконання завдань для цієї групи створена google-група "Тертя ковзання"

IV етап - рефлексійно-оціночний(кінець 4 тижня, останній урок)

Під час виконання робіт основний акцент робиться на формування у учнів вмінь до критичного оцінювання власної і групової діяльності. Для залучення учнів до оцінювання використовуються форми самооцінки: самоцінювання роботи в групі. Вчитель приймає участь в проектній діяльності в ролі спостерігача, координатора, консультанта. На підсумковому етапі учні захищають продукти проектної діяльності, для цього потрібно нагадати їм критерії оцінки продуктів проектної діяльності: критерії оцінювання публікації, критерії оцінювання блогу, критерії оцінювання вікі-статті, критерії оцінювання презентації. Оцінювання проводять власне самі учні, що досягається за допомогою заповнення бланків оцінювання. Також для виявлення рівня засвоєння знань вчитель пропонує учням підсумкове тестування.

В процесі роботи над проектом учнями широко використовується Інтернет: для пошуку інформації, необхідної для вивчення теми, картинок, програм по створенню звукових файлів, оцінювання власної діяльності, спілкування між собою, вивчення інформації щодо авторських прав на інтелектуальну власність.

Учні знайомляться с прикладом робіт, які виконав вчитель, отримують уявлення про те, як приблизно має виглядати продукт дослідження, розпочинають роботу, використовуючи підказки вчителя.


Приклади продуктів проектної діяльності:


Учнівська вікі-стаття "Чого в терті більше - шкоди чи користі?"
газета "Дослідницький вісник"
презентація "Сили в механіці. Сила тертя"
Учнівський блог
google-група "Тертя кочення"
google-група "Тертя ковзання"
google-група "Тертя спокою"

Відомості про автора

Ім'я, прізвище

Заруцька Надія Володимирівна

Фах, навчальний предмет

Вчитель фізики

Навчальний заклад

Знам'янська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів

Місто\село, район, область

м.Знам'янка, Кіровоградська область

Контактні дані

zarutska2610@gmail.com

Відомості про тренінг

Дати проведення тренінгу

жовтень-грудень 2013 року

Місце проведення тренінгу

Знам'янська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів

Тренери

Литвиненко Ольга Валентинівна, Аман Ірина Семенівна