Портфоліо Бондаренко Зої Анатоліївни з теми "Радон - друг чи ворог?"

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 15:48, 9 вересня 2012, створена Смутко Сергій (обговореннявнесок) (Відомості про тренінг)

Перейти до: Навігація, пошук

Назва навчальної теми

"Радон - друг чи ворог?"


Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети

Фізика, біологія, хімія, екологія

Вік учнів, клас

12 - 13 років, 7 клас

Стислий опис проекту

Так як в Кіровоградській області 7 березня 2012 року стартував проект "Стоп - радон" під егідою голови облдержадміністрації Сергія Ларіна, що включає в себе перевірку стану забруднення газом радоном, вплив його на живі організми, способи проникнення в приміщення та ураження радіоактивним газом і способи захисту від радіоактивного газу. Тому, на мою думку, доцільним є ознайомлення учнів з дією та наслідками дії газу радону на організм учнів та шляхами захисту від газу.


Повний План вивчення теми

Навчальні цілі

По закінченні роботи над проектом учні повинні •Оперувати поняттями радіоактивність, доза опромінення, радон. •Оцінювати інтернет-ресурси та знайдену інформацію про вплив радону на організм людини та живі істоти. •Збирати дані кількома способами, аналізувати, впорядкувати, осмислювати та опрацювувати відомості про поширення радону, засоби захисту від нього, можливості уникнення забруднення радоном, вплив радону на легені. •Відбирати та систематизувати інформацію з різних джерел та підручників для підготовки презентації та вікі-статті. •Розуміти та усвідомлювати вплив радону на організм людини та способи захисту від нього. •Використовувати елементи оцінювання для оцінки діяльності групи, власної та своїх товаришів. •Набудуть навиків спілкування та обговорення проблем з використання інтернет-ресурсів. •Умітимуть з’ясовувати ознаки, за якими можна охарактеризувати вплив радону на організм людини, де найчастіше знаходиться радон, аналізувати радіоактивність радону, як утворюється та з’ясовувати причинно-наслідкові зв’язки; ґрунтовно доводити та розуміти ідеї пропаганди здорового способу життя та сприйняття засобів захисту від зараження; систематизувати та аналізувати дані отримані під час як практичних так і психічних досліджень. •Створювати умови, які необхідні для досліджень даного проекту; оформлювати результати дослідження проблеми за допомогою технологій Веб 2.0 для подальшого їх онлайн обговорення; визначати та складати послідовність дій, основних ідей, необхідних для проведення експерименту. •Формування вміння здійснювати самооцінювання своєї діяльності в групі та свого розвитку за наданими критеріями, вміння працювати та співпрацювати в групі, виконувати ролі в групі, здійснювати взаємооцінювання груп. Формування навичок створення блогу, уявлень щодо основ дизайну, вміння вставляти дописи в блог та їх редагувати, налаштовувати структуру та дизайн блогу.

Опис оцінювання

Упродовж всієї навчальної теми проводиться оцінювання, щоб допомогти учням розвивати навички мислення вищих рівнів, навички 21 століття при розробці змісту учнівських проектів та здійснювати моніторинг власного навчання. Для оцінювання навчальних потреб учнів, їх попередніх знань і упереджень щодо використання статистики для передбачення майбутнього на початку вивчення теми організоване обговорення Ключового запитання, вчитель занотовує відповіді учнів та їх думки, щоб використовувати ці нотатки для подальшого планування своєї діяльності і обговорити їх докладно на індивідуальних і груповх консультаціях. Учні з самого початку роботи над проектами використовують:

1. До початку проекту проводиться: а) діагностика навчальних потреб учнів Таблиця З-Х-Д, організаційна діаграма; б) рівня їх фактичних знань учнів з теми; в) рівня сформованості навичок роботи з технологіями Веб 2.0 та створення презентацій.

2. Під час проведення проекту проводиться: а) анкетування для групування учнів та розподілення ролей; б) оцінювання навичок використання інтернет-ресурсів Контрольний лист оцінювання веб-ресурсів: в) відслідковування ходу виконання роботи; с) поточне оцінювання діяльності учнів згідно критеріїв створення вікі-статті та презентації, Форми оцінювання учнівської вікі-статті, презентації, Контрольні листи оцінювання вікі-статті, презентації; d) оцінювання учнями власної діяльності - ведення Щоденника досліджень.

3. По завершенню проекту проводиться: а) Визначення самоспрямованості навчання; б) Взаємооцінювання командною роботою Форма оцінювання командної роботи; в) визначення рівня здобутих знань з теми "Радіоактивний газ радон" та сформованих умінь використання технологій Веб 2.0, взаємооцінювання командною роботою.

Діяльність учнів

Учнівська вікі-стаття: "Радон - друг чи ворог"

До початку роботи Вчитель проводить бесіду з учнями про метод проектів, роздає відповідні публікації для їхніх батьків. Наступним кроком вчителя є знайомство учнів з обраною темою, використовуючи презентацію, яка містить цікаві фото відкриття радону та шляхи проникнення в будинок з запитаннями для зацікавлення учнів. Потім вони виконують завдання для визначення навчальних потреб, які представлені у формі таблиці ЗХД та організаційної таблиці, на основі яких формулюються питання які будуть розглядатися в дослідженнях. Проводить опитувальник серед учнів, за результатами якого з’ясовує чи зацікавились учні даною темою. Вчитель знайомить учнів з інструкцією створення вікі-статті та блогу, щоб учні самостійно обрали форму представлення свого звіту. Робить презентацію свого проекту вчителям біології, фізики, астрономії, хімії з метою залучення їх до роботи з дітьми та роздає їм переконливі в проектній діяльності, буклети. Діти отримують інструкцію виконання експериментальних завдань.

Під час роботи


І тиждень Вчитель проводить анкетування, з’ясовуючи рівень підготовленості учнів, з урахуванням чого формулює завдання для різних груп. Формує чотири групи та розподіляє завдання в кожній групі, оберає форму звітності кожного завдання. Учні переглядають презентацію вчителя, знайомляться з тематичними та ключовим запитаннями, намагаються дати на них відповіді, висувають гіпотези.

Історики досліджують історію відкриття радону:

1. спроби пояснення складності відкриття, як радіоактивного газу на початку XХ ст.;

2. перша спроба наукового роз'яснення утворення в XХ cт.;

3. досліди Грея та Рамзея з виділення радону (перша половина XХ ст.). Учні вивчать рекомендовану вчителем літературу та знаходять відомості в Інтернеті, оцінюючи інформацію на Інтернет-сайтах, щоб переконатися в її достовірності.

Форма звітності - мультимедійна презентація.

Теоретики досліджують причину виникнення та розповсюдження радону. При дослідженні спираються на орієнтований план, складений вчителем:

1.Що таке радон?

2. Звідки він береться?

3. Як виявити його?

4. Чому треба захищатись від нього?

5. Чому важко виявити радон органами чуття?

6. Чому радон є шкідливим для організму людини.

Учні з вчителем біології вивчають шляхи проникнгення та його здатність впливати на організм.

З'ясовують хвороби які спричиняє вдихання радону. Проводять дослідження, суть яких полягає в наступному: вимірювання разом з вчителем радіоактивного фону в різних місцях, роблять відповідні висновки; розглядають причини зараження; фотографують місця забруднення, та шляхи проникнення. Таким чином учні приходять до висновку, що вплив радону залежить від: середовища в якому живе людина; як людина турбується про своє здоров'я; від джерела опромінення.

Форма звітності - вікі-стаття.

Практики досліджують місця забруднення радоном, виконуючи експеременти по визначенню радіоактивності, описані в інструкції виконання експериментальних завдань, інструкції для учнів. Приходять до висновку, що радон є шкідливим для організму людини. А також роблять висновки появи радоактивного радону

Форма звітності - вікі-стаття.

Інженери досліджують принципи роботи таких пристроїв як дозиметр, щоб краще зрозуміти сутність процесу вимірювання радіоактивного фону. Для цього вивчають рекомендовану літературу, щодо принципу роботи цих приладів та знаходять відповідну інформацію в Інтернеті.

Форма звітності - презентація.

В групах здійснюється складання планів дослідження (учні отримують підказки) та розподіл обов’язків, обговорення інформаційних джерел, які використовуватимуться в процесі реалізації проекту, пошук необхідної інформації. Вчитель знайомить учнів із критеріями оцінювання робіт та законом про авторське право. Учні отримують від вчителя форму самооцінки статті,презентації, контрольний список статті, презентації, контрольний лист оцінювання Інтернет-ресурсів, самооцінювання учнів у груповій діяльності, оцінювання учнями власної діяльності – ведення щоденника досліджень. Учні створюють у якості журналу ведення спостережень та дослідження вікі-статтю групи, де записують сформульований ними план дослідження, мету, гіпотези, відмічають хід роботи та отримані результат, а також сформульовані висновки. Використовують статтю для ведення журналу проведення дослідження.

Для забезпечення спільної роботи, для формулювання узгоджених висновків дослідження, для обговорення підготовки підсумкового звіту, розподілення обов’язків та представлення звіту, надсилання власних матеріалів учні використовують Skype. Практики, отримавши результати експериментальної діяльності, розміщують їх на вікі-статті та роблять відповідні висновки на поставлені перед ними завдання, після чого теоретики доповнюють статтю матеріалами знайденими в Інтернеті та в літературі, записуючи адреси знайдених ресурсів у список використаних джерел. Інженери знаходять зображення та технічні характеристики приладів, які працюють за цією технологію, адреси ресурсів зберігають в списку посилань та створюють презентацію своїх досліджень разом з істориками. Після знаходження результатів вносять в журнал виконання проекту дані, по яких вони здійснили пошук: ключові слова, кількість знайдених ресурсів, власна оцінка ролевантності пошуку (шаблон відповіді надається). Після виконання лабораторної роботи всі групи учнів отримують документ для поточного оцінювання, де вчитель виступає в ролі фасилітатора.

ІІ тиждень По завершенню роботи над дослідженням учні заповнюють форму самооцінювання власної роботи в групі та отриманих в ході роботи навичок щодо виконання досліджень. Для оформлення результатів виконання дослідів вчитель надає учням шаблон звіту. В домашній роботі учні виконують завдання: те, що не робили на уроці. Завершується проект підготовкою презентації істориками та інженерами, wiki-сторінки теоретиками та практиками. У цей термін вчитель організовує он-лайн консультації по групах. Вчитель розвиває навички самоспрямованості учнів у навчанні, використовуючи різні інструкції.

Відомості про автора

Ім'я, прізвище

Бондаренко Зоя Анатоліївна

Фах, навчальний предмет

вчитель фізики і математики, фізика

Навчальний заклад

Соколівська ЗШ І - ІІІ ступенів Кіровоградської райдержадміністрації

Місто\село, район, область

Село Соколівське, Кіровоградський район, Кіровоградська область

Контактні дані

z.a.bondarenko@gmail.com

Відомості про тренінг

Тренінги в рамках співпраці в Національному проекті «Відкритий світ»

Дати проведення тренінгу

3-14 вересня 2012 року

Місце провведення тренінгу

Соколівська ЗШ І - ІІІ ст.

Тренери

Смутко Сергій Павлович