Портфолио "Образ жінки-матері у творчості Тараса Шевченка (лабораторія української літератури)"

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 13:45, 30 червня 2013, створена Alla2012 (обговореннявнесок) (Діяльність учнів та вчителя (скопіювати з Плану з посиланнями на відповідні документи))

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук


Назва навчальної теми

Образ жінки-матері у творчості Тараса Шевченка (лабораторія української літератури)

Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети

Історія, правознавство, літературознавство.

Вік учнів, клас

9 клас, 13-14 років

Стислий опис проекту (скопіювати з Плану)

Під час роботи у проекті досліджується доля жінки-матері у поемах Тараса Григоровича Шевченка. Проект розраховано для роботи з учнями 9-х класів під час вивчення теми «Творчість Тараса Григоровича Шевченка». Основними видами діяльності учнів єметод наукового моделювання, соціологічне опитування, науковий експеримент, наукове абстрагування, метод індукції, порівняння, різноманітні тести та завдання, інтерактивніігри, схеми причинно-наслідкових зв’язків, творчі роботи, створення таблиць, дискусії, твори – роздуми, творча лабораторія «У світі кіно». Кінцевим продуктом є учнівськапрезентація (електронна газета) та виховнийзахід у вигляді судового засідання.

План вивчення теми (вставити файл)

план вивчення теми
план впровадження проекту

Оцінювання (стислий опис і інструменти)

На початку проекту використовується тест на визначення групи, у якій працюватиме кожний учень, опитування за творами, асоціативний кущ «Жінка епохи Тараса Шевченка», метод передбачень, картки запитань, які виникають в учнів на початку роботи над проектом. Впродовж роботи над проектом учні отримують ряд завдань творчого характеру, які оцінюються як індивідуально, так і колективно (якщо робота виконувалася групою учнів). Консультації дають змогу учням корегувати власні дослідження, самооцінювання, рефлексія – зрозуміти вагомість власних знань та умінь, спостереження вчителя – зробити попередню оцінку знань та участі учнів у проекті. Наприкінці учні захищають свій проект та презентують його продукти. Все це оцінюється відповідно до заявлених форм оцінювання. Оцінюються та самооцінюються також знання учнів, отримані під час проекту.


Діяльність учнів та вчителя (скопіювати з Плану з посиланнями на відповідні документи)

Реалізуватиметься проект у декілька етапів.
І. Підготовчий етап.
На даному етапі учні знайомляться з темою проекту, з його метою та завданнями. Також на цьому етапі повинні створитися робочі групи або секції, в яких учні будуть працювати над проектом. Передбачено, що груп буде чотири, а саме: історики, літературознавці, психологи (оптимісти й скептики), творці (журналісти та суд присяжних.
ІІ. Інформаційно-діагностичний етап.
Основним завданням цього етапу є опрацювання інформації про Тараса Шевченка, знайомство з творами митця. На інформаційно-діагностичному етапі я пропоную дітям працювати з такими методами і прийомами:
- прийоми навчання (читання творів, переказ частин творів, заучування частин творів);
- тест «Чи добре я знаю Тараса Шевченка?»;
- дискусія «У чому актуальність творів?»;
- метод гронування стане результатом дискусії (учням буде запропоновано скласти схеми-грона «Сучасна українська жінка» та «Жінка епохи Шевченка»; порівнявши їх, учні зможуть зрозуміти, чи актуальними є поеми).
ІІІ. Аналітичний етап.
На цьому етапі учні повинні проаналізувати прочитані твори, визначити проблеми, які у них постають, вирішити їх, виконати порівняльний аналіз творів, головних героїнь. Головною на даному етапі роботи є група літературознавців, які повинні дослідити долю жінок та представити результати своєї роботи іншим. Також на цьому етапі група істориків повинна дослідити тему «Жінки у житті Шевченка», розповісти іншим про те, як складалося особисте життя поета. Учитель координує діяльність груп, спостерігає за навчальним процесом, а також працює з учнями над виконанням різнорівневих завдань (які згодом допоможуть оцінити учасників проекту).
Деякі заходи до аналітичного етапу:
Метод наукового моделювання, соціологічне опитування, науковий експеримент, наукове абстрагування, метод індукції, порівняння та різноманітні тести, інтерактивна гра «Про кого ці рядки?», завдання «Опиши стисло», схеми причинно-наслідкових зв’язків, завдання «Створи сенкан», творча робота (лист або подяка), таблиця «Художні засоби», творча лабораторія «У світі кіно», дискусія «Займи позицію», порівняльна таблиця, твір – роздум на морально-етичну тему, технологія «ПРЕС», завдання «Інформаційне гроно», гра «Справедливий суддя».Всі наведені методи роботи дозволяють учням активно працювати над проектом, критично мислити, доводити та відстоювати власні думки, працювати у колективі, бути відповідальними за роботу у групі. Вчителеві такі методи допоможуть виявити, чи всю інформацію зібрано учнями, чи допоможе вона їм при створенні продуктів проекту. Ця робота налаштує учнів на створення презентації проекту, оскільки деякі елементи завдань можуть бути використані ними у підготовці продуктів проекту.
ІV. Діяльнісний етап.
Учні за допомогою вчителя повинні проаналізувати проміжні результати дослідження для того, щоб визначитися, як будуть виглядати продукти проекту. Створення газети і виховного заходу дають змогу учням вчитися працювати у колективі, бути творчими особистостями, досягати поставленої мети, вірити у себе.
V. Узагальнюючий етап.
Презентація проекту. Презентація продуктів відбуватиметься перед аудиторією запрошених людей (батьків, учнів паралельних класів, вчителів школи) і буде поділена на три етапи: перший – виступ групи, яка готувала презентацію електронної газети, другий – виступ групи із презентацією виховного заходу, третій – колективне обговорення презентації проекту його учасниками та запрошеними.
VІ. Заключний етап.
На цьому етапі учні разом з учителем мають визначити, що їм вдалося зробити якнайкраще, що слід поліпшити у роботі колективу. Також на даному етапі учитель може запропонувати учням подумати над тим, які проблеми, можливо, залишилися невирішеними, які потребують подальшої розробки. На заключному етапі учитель повинен оцінити знання учнів за темою «Жінки у творчості Т. Шевченка» та відстежити моніторинг знань школярів. Для оцінювання знань учнів можна використати такі форми робіт: тестові завдання, контрольна робота, усне опитування тощо.
буклет вчителя
буклет вчителя 2
буклет учня
буклет учня 2
презентація проекту
презентація газети
тест-готовність

Відомості про автора

Ім'я, прізвище

Ківаліна Ксенія Володимирівна

Фах, навчальний предмет

Вчитель української мови та літератури, українська література

Навчальний заклад

Амвросіївська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 6 Амвросіївської районної ради Донецької області

Місто\село, район, область

М. Амвросіївка, Амвросіївський район, Донецька область.

Контактні дані

тел.: 096-370-68-73

Відомості про тренінг

Дати проведення тренінгу

08.04.2013 – 10.04.2013, 17.06.2013 – 19.06.2013

Місце проведення тренінгу

Амвросіївська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 6 Амвросіївської районної ради Донецької області

Тренери

Войтенко Алла Василівна