Навчальний проект "Від камінця до ноутбука"

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 12:17, 4 березня 2011, створена Kuiko Olena (обговореннявнесок) (Які результати одержали учні в проекті?)

Перейти до: Навігація, пошук

Назва проекту

«Від камінця до ноутбука»

Ідея проекту:

Ідея проекту полягає у створенні першого і єдиного на Україні музею «Історія обчислювальної техніки» у навчальному закладі.

Завдання вчителя:

знайти відповідь на питання: «Як треба організувати навчальний процес, щоб виховати на уроці інформатики сучасну конкурентноздатну особистість?»

Мета вчителя:

• розширити межі творчої діяльності – як власної, так і своїх учнів;
• усвідомити можливості ефективного застосування комп’ютерних технологій при навчанні різним предметам, а не лише інформатиці;
• привчити учнів до самостійної дослідницької діяльності під час розв’язування практично – спрямованих завдань;
• розширити можливості навчального процесу, використовуючи комп’ютер для проводження дослідження, створення презентацій, публікацій та веб – сайтів;
• ознайомити учнів з поняттям «проектна діяльність» і знайти відповідь на питання: «Які етапи розвитку пройшла обчислювальна техніка?»
• показати роль обчислювальної техніки в розвитку людства та ознайомити учнів зі старими зразками обчислювальної техніки;
• формувати в учнів первинну інформаційну культуру, культуру проектування;
• удосконалити свої знання з проектування та створення банку проектів, ідей, пропозицій;
• розвивати мислення: вміння аналізувати, класифікувати, пояснювати процеси за допомогою комп’ютерних технологій.

Автор проекту

Кийко Олена Онатоліївна, вчитель інформатики КЗ МНВК "Компьютерний центр" Управління освіти Вознесенської міської ради у Миколаївській області

Номінація

Успішний навчальний проект

Перелік шкільних навчальних предметів

інформатика, географія, фізика, математика, українська мова, економіка, історія.

Клас та вік учнів, які брали участь у проекті

6, 7, 9, 10, 11, класи, 11 – 16 років

Опис проекту

Як виникла ідея проекту?

Ідея проекту виникла у мене у 2008 році під час вивчення теми «Історія розвитку обчислювальної техніки». Кожного року під час вивчення цієї теми я демонструвала учням графічні зображення обчислювальної техніки. Але це було не дуже цікаво, діти задавали багато питань, хотіли побачити на власні очі та доторкнутись до старих зразків обчислювальних приладів, хотіли спробувати провести розрахунок за допомогою арифмометра, або потримати в руках перфокарту. Це дійсно вже музейні експонати, і більшість учнів чує цю назву вперше. Я почала з учнями спільну дослідницьку діяльність по вивченню цієї проблеми.

Яке дослідження проводили учні? Що вони робили?

Учні дослідили як здійснювався розвиток обчислювальної техніки з давніх-давен до сьогодення. З цією метою учні спілкувалися з працівниками підприємств міста Вознесенська і Вознесенського району, жителями міста, однолітками, друзями, працівниками історико – краєзнавчого музею. Під час роботи над проектом учні повинні провести дослідницьку роботу в результаті якої зробити певні висновки і дати відповідь на питання «Які етапи розвитку пройшла обчислювальна техніка?». Учні опрацювали матеріали підручників з інформатики різних видавництв, здійснювали пошук інформації в мережі Інтернет.

Як учні використовували інформаційно – комунікаційні технології в дослідницькій роботі над проектом?

Основним завданням застосування інформаційно-комунікаційних технологій при роботі над проектом було формування у учнів активного, самостійного, творчого мислення. Учні використовували в дослідницькій роботі над проектом інформаційно-комунікаційні технології у вигляді свідомої пошукової роботи з інформаційними джерелами для пошуку інформації у всесвітній мережі Інтернет, роботі над додатковою літературою в бібліотеках міста. Учні працювали в мережі Інтернет над пошуком віртуальних музеїв обчислювальної техніки, біографіями вчених – винахідників, малюнками зразків старої техніки. Вони показують практичне застосування набутих базових знань та вмінь з інформатики та інших предметів. Учні удосконалюють свої знання та вміння по роботі з програмою POWER POINT, Flash, Publisher, графічними редакторами Fotoshop, Paint, CorelDraw, Хara, текстовим процесором Word, працюють в мережі Інтернет, створюють Web – сайти за допомогою мови розмітки гіпертексту html, працюють з принтером, сканером, проектором. Робота над проектом, з одного боку, сприяла опануванню сучасними технологіями для розв'язання практичних задач, формуванню системно-інформаційної картини світу, системного та об'єктно-орієнтованого мислення, пізнавальної активності та творчих компонентів мислення. З іншого боку, це сприяло формуванню у учнів стійкого інтересу до навчання, що є необхідною умовою практичної реалізації особистістно-орієнтованого навчання.

Як використовувалися інформаційно – комунікаційні технології вчителем?

В процесі роботи над навчальним проектом учні розвивають навички мислення високого рівня, свою життєву компетентність, вчаться самі робити висновки, знаходити нові оригінальні підходи, докази, розвивають творчі здібності. Вони не просто вивчають історію розвитку обчислювальної техніки, а й створюють культурну спадщину для нащадків. Практична спрямованість діяльності учнів підкреслюється під час роботи з пакетом програм MsOffice. Учні зробили висновок, що історія створення обчислювальної техніки – одна зі сторінок історії людства, вона має велике значення для подальшого розвитку інформаційних та комунікаційних технологій. З метою зацікавлення учнів у навчанні та розвитку їх творчого мислення вчителем широко використовувалися інформаційно-комунікаційні технології, мультимедійні презентації, робота в мережі Інтернет, публікації та Web – сайти. Під керівництвом вчителя школярі проведуть пошук в Інтернеті:
1) сайтів, які містять інформацію про видатних вчених – винахідників обчислювальної техніки;
2) сайтів з інформацією опису зразків обчислювальної техніки;
3) віртуальних музеїв обчислювальної техніки різних навчальних закладів.
Група, яка працюватиме над проектом, проаналізує отримані дані, зібрані експонати, систематизує їх і створить музейні експозиції. Результатом проекту є створення музею «Історія обчислювальної техніки», учнівського сайту, учнівської презентації та публікації, які будуть показані учням та вчителям з інших предметів, будуть презентовані працівникам Вознесенської міської ради, депутатському корпусу, громаді міста.

Які результати одержали учні в проекті?

Результат виконання проекту ,,відчутний” – це конкретний результат – створений музей «Історія обчислювальної техніки», готовий до показу та втілення в подальшу навчально – виховну роботу. Музей будуть відвідувати учні шкіл міста при вивченні шкільних предметів інформатика, інформаційні технології, географія, фізика, математика, українська мова, економіка, історія, а також жителі міста Вознесенська. На протязі проектної діяльності учні:
 навчилися розв'язувати проблеми,
 займатися проектною діяльністю,
 розробляти етапи втілення проекту,
 оволоділи технологією створення банку ідей,
 навчилися впорядковувати інформацію, робити її аналіз,
 навчилися використовувати різноманітні методи, засоби навчання, інтегрувати знання, уміння з різних предметів.
Учні ознайомилися з новою формою учбової діяльності - проектною.