Мій урок біології

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 16:25, 19 жовтня 2017, створена Peretyatkosveta (обговореннявнесок) (Створена сторінка: Тема уроку: Різноманітність живих організмів. Класифікація. Поняття про віруси Мета ур...)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук

Тема уроку: Різноманітність живих організмів. Класифікація. Поняття про віруси

Мета уроку: - Формувати поняття про систематику і її одиниці – таксони, ознайомити із завданнями та значенням систематики, сучасною класифікацією органічного світу; сформувати в учнів знання про специфічну неклітинну форму життя – віруси, про особливості їхньої будови, життєдіяльності, заходи попередження вірусних захворювань. - Розвивати знання учнів про різноманітність живої природи, про спільні і відмінні риси представників різних царств, формувати вміння порівнювати , аналізувати, робити висновки. - Формувати почуття відповідальності за своє здоров’я

Базові поняття: систематика, класифікація, таксон, імперія, царство, вид, відділ(тип), клас, порядок(ряд), родина, рід, прокаріоти, еукаріоти, вірус, капсид, бактеріофаг, інфекційне захворювання, паразитизм.

Структура і хід уроку:

I. Організаційний етап уроку.

II. Актуалізація опорних знань та навчальної діяльності 1. Дидактична гра «Термінологічна ромашка»(ботаніка, зоологія, мікологія, анатомія, цитологія, фізіологія, генетика, ріст, розвиток, дихання, розмноження, подразливість) 2. Демонстрація слайдів з представниками різних царств і бесіда: - Чому всі живі організми поділили на кілька груп - Які спільні риси можна зазначити для рослин, тварин?

III. Мотивація навчальної діяльності. Розповідь про Сократа і його співбесідника («людина – це двонога істота без пір’я», ощипаний півень – «ось твоя людина») Хто вперше описав і систематизував рослинний і тваринний світ? IV. Вивчення нового матеріалу. 1. Історія систематики. Спроби Аристотеля і Теофраста систематизувати знання про тварин і рослини. Робота Карла Ліннея «Система природи». Систематика рослин і тварин, бінарна номенклатура, універсальна мова вчених, «квітковий годинник», перший науковий опис людини як виду хомо сапієнс(нагородження дворянським титулом від шведського короля та заборона його робіт в Британії).

2. Систематика – наука про різноманітність живих організмів та їхню красифікацію(розподіл) на групи – таксони. Таксон – систематична одиниця класифікації, («таксис» з грецької порядок) група організмім зі спільним походженням, будовою, формою, функціями. Основні таксони: імперія, царство, відділ(тип), клас, порядок(ряд), родина, рід, вид. Система органічного світу(слайд) 3. Загальне знайомство з особливостями різних царств живої природи(слайди) Рослини – виробники органічних речовин, кисню. Мають зелене забарвлення. Автотрофи. Еукаріоти. Тварини – гетеротрофи, живляться готовими органічними речовинами. Здатні активно рухатися. Еукаріоти. Гриби – гетеротрофи, живляться готовими органічними рештками, розкладаючи мертву органіку до перегною та мінеральних речовин. Ведуть прикріплений спосіб життя. Еукаріоти. Дроб’янки – руйнують мертву органіку до мінеральних речовин, а також здатні утворювати органічні речовини. Автотрофи та гетеротрофи. В їх клітинах немає ядра. Прокаріоти. Віруси – клітинні паразити. Не мають клітинної будови.

4. Поняття про віруси. Відкриття вірусів. Роботи Івановського Д.Й. Вірус – неклітинний інфекційний агент, який може відтворюватися тільки в клітинах живих організмів(клітинний паразит). Вірусологія – галузь мікробіології, яка вивчає віруси. Рік появи вірусології -1892 – опис небактеріального патогену рослин тютюну(у вигляді найдрібніших бактеріальних часток або бактеріотоксинів) Дмитром Йосиповичем Івановським відкриття вірусу мозаїки тютюну Мартином Бейеринком у 1898р. Класифікація вірусів: ДНК-віруси та РНК-віруси(ретровіруси). Вражають: рослини(мозаїка тютюну, плямистість пасльонових, карликовість рослин), гриби (міковіруси викликають зміну забарвленості ), тварини (сказ, ящур, свинячий грип, чума, анемія коней), бактерії (бактеріофаги), людина(кір, віспа, герпес, грип, віч, ебола, сказ, гепатит, паротит, поліомієліт тощо). Будова: білкова оболонка(капсид), генетичний матеріал(ДНК, РНК), додаткові утворення(хвости, джгути, вирости). Форма: кристали кубічної, багатогранної, паличкоподібної форм. Шляхи росповсюдження: повітряно-крапельний, через їжу та воду, через кров, статевий, переносниками(комахами, червами, грибами тощо)

V. Закріплення вивченого матеріалу. Закінчити фрази: 1. основоположник систематики …(Карл Лінней). 2.науку про віруси називають…(вірусологія) 3. царств живої природи -…(5) 4. організми, які розкладають органічні рештки…(гриби, дроб’янки) 5. організми, які живляться за рахунок інших живих організмів…(паразити) 6. Найбільший таксон -…(імперія, домен) 7. найменший таксон - …(вид) 8. білкова оболонка вірусів – це…(капсид) 9. віруси живуть тільки в…(живих клітинах) 10. вірусні хвороби людини…

VI. Узагальнення і висновки. Всі живі організми можна поділити на 2 імперії Неклітинні(царство Віра) та Клітинні(Дроб’янки, Рослини, Тварини, Гриби). Систематика описує і розподіляє живі організми на таксони.

VII. Домашнє завдання. Підручник:§1-4, підготувати повідомлення про Історію винайдення мікроскопа, Р.Гука, А-В. Левенгука, Т. Шванна, М. Шлейдена, Р. Броуна.

VIII. Підсумок уроку. Незакінчені речення: - Мені на уроці найбільше сподобалось… - Яне зрозумів… - Я б хотів дізнатись більше …