Користувач:Peretyatkosveta

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 17:24, 26 жовтня 2017, створена Peretyatkosveta (обговореннявнесок) (Мій внесок)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук

Про мене

Перетятько Світлана Іванівна

Maxresdefault sveta.jpg

вчитель біології Павлоградської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 12

Мій сайт

Моя биология

Мій блог

Курси веб-2-0

Моя презентація

Шаблон:Https://sites.google.com/s/0BxXvQcRPLDFoMEdtMGZsSEp2RUE/p/0BxXvQcRPLDFoUHJYMkJDSG9lUjQ/edit

Мій внесок

[Мої файли]

Мої закладки

Мій урок біології

Природоохоронні акції ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ЕКОЛОГО-НАТУРАЛІСТИЧНИЙ ПОХІД «БІОЩИТ"

Шкільне лісництво Павлоградська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 12 Дніпропетровської області

Керівник вчитель біології Перетятько Світлана Іванівна

м. Павлоград 2017р.

Вступ

Вже кілька років в Павлоградській ЗОШ І-ІІІст. діє шкільне лісництво. За активну участь у природоохоронній діяльності по збереженню лісів учні неодноразово нагороджувалися дипломами та грамотами. Школярі нашої школи завжди активно долучаються до різноманітних акцій та конкурсів. В цьому році було вирішено приєднатися до Всеукраїнського еколого-натуралістичного походу «Біощит» і взяти участь в операції «Мурашка».

Коли говорять про мурах, завжди в першу чергу уявляють постійних мешканців наших садів та городів. І це не завжди приємні враження, бо всім відомо як мурашки сумлінно пасуть свої «стада» попелиць, як оберігають їх від будь-яких хижаків. Але мало хто замислюється про величезну користь цих комах, яка значно переважує ту шкоду, яку вони приносять на присадибних ділянках.

Уявляючи лісових мурах, в нашій уяві постають, перш за все, великі мурашники, діброви чи соснові бори, просочені запахом смоли. Без мурашиних куп, побудованих з хвої, гілочок і сухої трави, важко уявити собі справжній ліс, і не тільки якщо брати до уваги лише естетичну сторону. Адже мурахи в лісах одні з найбільш корисних комах, Там, де є багато мурашників, ніколи не буде спалахів масового розмноження більшості шкідливих комах, що обгризають хвою і листя дерев, - пильщиков, совок, п'ядунів. Родина з одного мурашника середніх розмірів захищає ліс на площі чверть гектара, а з великих мурашників, які іноді досягають у висоту двох метрів, - на площі більше гектара.

При високій густоті розміщення гнізд у лісонасадженнях (5-6 шт. на 1 га) мурашки стримують наростання чисельності шкідливих комах і запобігають виникненню масових спалахів небезпечних шкідників лісу. Мурахи - це санітари лісу. Лісові мурахи будують собі будинки в грунті і над нею і приносять велику користь. Численні ходи мурашок роблять ґрунт більш рихлою, а це поліпшує умови дихання для коріння рослин. Здобуваючи собі прожиток, мурашки приносять в ходи і камери мурашника величезна кількість комах та їх личинок: мешканці лише одного мурашника за рік знищують в середньому до 20 мільйонів шкідників саду. Мураха може тягнути вантаж, маса якого в 50 разів більше його власної!

Крім цього мурашки розпушують і збагачують ґрунт органічними та мінеральними речовинами, поліпшують його водний і повітряний режими. У результаті створюються сприятливі умови для відтворення багатьох деревних і чагарникових порід, розташованих біля мурашника.

Різноманітність видів лісових мурашок

Кількість корисних мурах щороку зменшується. Якщо раніше блукаючи лісом можна було досить часто зустрітися з мурашиними помешканнями, то останнім часом великий мурашник можна зустріти в наших лісах дуже складно. Оскільки великі мурашники – це помешкання рудих мурах (Formica rufa), то можна констатувати той факт, що саме цей вид стає досить рідким.

Фото 1. Мурашник рудих лісових мурах.

Частіше можна зустріти колонії з кількох невеликих гнізд бурих лісових мурашок (Formica fusca)

Фото 2. Бурі лісові мурашки.

На лісових узліссях, галявинах, біля лісових доріг досить числення колонії іншого виду мурашок – мурах-женців (Messor structor)). Їх невеликі помешкання вирізняються з поміж інших мурашників купами насіння лісових трав, які вони старанно збирають навколо. Але ці мурашки також вигодовують своїх личинок білковою їжею, знищуючи безліч шкідливих комах.

Фото 3. Мурашник мурах-женців.

Ще один з поширених видів мурах – мурахи-деревоточці ( Lasius fuliginosus). Вони як правило не будують великих мурашників. Їх життя відбувається на деревах, у тріщинках кори. Відшукуючи на дерева та під корою личинок пильщиків, жуків-деревоточців, ці мурашки приносять лісові користь, але прогризаючи ходи під корою можуть наносити лісовим насадженням також шкоду.

Фото 4. Мурашки-деревоточці.

Фото 5. Встановлення огорожі навколо мурашника.

Фото 6. Встановлення інформаційної таблички біля мурашника

Фото 7. Виявлення мурашника.

Фото 8. Мурашник рудих мурашок.

Мурашині містечка

Неподалік від нашої школи знаходиться доволі значна лісова ділянка. Вона дугою охоплює приватний сектор кількох мікрорайонів нашого міста. Опікується цим лісовим масивом Павлоградський лісгосп, з яким наше шкільне лісництво давно і плідно співпрацює.

Лісовий масив представляє собою штучно заліснену ділянку навколо відпрацьованих піщаних кар’єрів, заповнених водою. Основна деревна культура – сосна звичайна, поміж якою зустрічаються поодинокі дубки, тополі, верболози, акації. Цей ліс є улюбленим місцем відпочинку та збору грибів у мешканців нашого міста. Тому лісовим мешканцям і комахам в тому числі таке сусідство з людиною зовсім не на користь.

В цьому році юні екологи започаткували детальну природоохоронну роботу на невеличкій ділянці лісу площею близько 1 га. Влітку юннати обстежували цю територію, знайомилися з видовим складом комах взагалі і мурашок зокрема. Вздовж відрізка лісової дороги довжиною близько 300м відмічено 10 мурашників мурах-женців. Біля мурашників було встановлено попереджувальні таблички. Задля покращення освітлення мурашників, територію навколо них розчищено від заростей.

На лісовій ділянці знайдено і картовано один мурашник рудих лісових мурашок, діаметр якого становить близько 1 метра, а висота – 40 см. На освітлених сонцем галявинах знайдено 3 колонії бурих мурах. В кожній колонії від 5 до 7 мурашників на площі близько 4 кв.м.

Фото 9. Колонія бурих мурашок

Було проведено облік та картування мурашиних колоній. Розпочато встановлення огорож навколо об’єктів , та розчищення від заростей для кращої освітленості комах.

Фото 10,11. Прочищення мурашника для кращої освітленості.

Зараз поки що триває період активності в мурашок. То ж при проведенні деяких робіт навколо мурашників вони проявляли неспокій і створювали незручності для юннатів. Юні екологи вирішили більшу частину роботи провести у листопаді – лютому, дотримуючись всіх заходів, щоб не турбувати зимовий спокій корисних комах. Поряд учні розмістили інформаційні таблички.


Екологічна стежка «Форміка»

Юні екологи проводять також іншу природозахисну діяльність. В рамках операцій «Махаон» та «Джміль» підготовлено і проведено агітаційно-пропагандистські усні журнали для учнів середньої і молодшої ланки школи на тему «Комахи Червоної книги України», об’явлено конкурс на кращу листівку «Збережи комаху!» . Влітку проводилося обстеження житлового мікрорайону школи та лісового масиву щодо виявлення рідкісних комах.

В результаті проведеної роботи було підтверджено наявність в мікрорайоні таких видів як махаон, подалірій, поліксена, синявець Мелеагр. Відмічено також численні місця існування богомола та мухоловки звичайної.

З метою підвищення рівня агітаційної роботи з учнями щодо збереження рідкісних комах учасниками шкільного лісництва було прийнято рішення започаткувати екологічну стежку «Форміка». Зупинками екологічної стежки стануть станції: «Метелик», «Джмелі», «Мурашники», «Реміза». Тут юннати зможуть проводити спостереження за цими корисними комахами, розповідати учням школи про користь цих комах, та про свою природоохоронну діяльність щодо збереження рідкісних комах, мурашок.

ВИСНОВКИ

Під час операції «Мурашка» було проведено такі заходи:

 Проведено агітаційно-пропагандистські акції по збереженню рідкісних комах;

 Інвентаризація та паспортизація комплексів мурашників та створення схем їх розміщення;

 Огороджено мурашники;

 Закладено екологічну стежку «Форміка» ;

 Покращено умови існування мурашок у лісі (прочистка та освітлення гнізд).

Паспорт комплексу мурашників №1

Область Дніпропетровська_

Район м. Павлоград

Лісгосп Павлоградський

Дата заповнення паспорту 05.09.2017р.

І. Опис ділянки Тип лісу хвойний Склад Сосна, дуб, тополя, верба, лох, в’яз(підлісок) Вік 50 років Розміщення на межі приватних будинків міста, на правому березі р. Вовча, навколо відпрацьованих піщаних кар’єрів, долина р. Чайка

ІІ. Характеристика комплексу 1. Вид мурашок Бура лісова мурашка (Formica fusca) 2. Хто визначив вид члени шкільного лісництва 3. Наслідок обліку комплексу Рік обліку Кількість гнізд 2017 5

ІІІ. Помітки про пошкодження комплексу Пошкодження відсутні

IV. Огороджування гнізд Огородження відсутнє

Паспорт комплексу мурашників №2

Область Дніпропетровська_

Район м. Павлоград

Лісгосп Павлоградський

Дата заповнення паспорту 05.09.2017р.

І. Опис ділянки Тип лісу хвойний Склад Сосна, дуб, тополя, верба, лох, в’яз(підлісок) Вік 50 років Розміщення на межі приватних будинків міста, на правому березі р. Вовча, навколо відпрацьованих піщаних кар’єрів, долина р. Чайка

ІІ. Характеристика комплексу 1. Вид мурашок Бура лісова мурашка (Formica fusca) 2. Хто визначив вид члени шкільного лісництва 3. Наслідок обліку комплексу Рік обліку Кількість гнізд 2017 7

ІІІ. Помітки про пошкодження комплексу Пошкодження відсутні

IV. Огороджування гнізд Огородження відсутнє

Паспорт комплексу мурашників №3

Область Дніпропетровська_

Район м. Павлоград

Лісгосп Павлоградський

Дата заповнення паспорту 05.09.2017р.

І. Опис ділянки Тип лісу хвойний Склад Сосна, дуб, тополя, верба, лох, в’яз(підлісок) Вік 50 років Розміщення на межі приватних будинків міста, на правому березі р. Вовча, навколо відпрацьованих піщаних кар’єрів, долина р. Чайка

ІІ. Характеристика комплексу 1. Вид мурашок Бура лісова мурашка (Formica fusca) 2. Хто визначив вид члени шкільного лісництва 3. Наслідок обліку комплексу Рік обліку Кількість гнізд 2017 6

ІІІ. Помітки про пошкодження комплексу Пошкодження відсутні

IV. Огороджування гнізд Огороджено весь комплекс

Паспорт мурашника №1

Область Дніпропетровська_

Район м. Павлоград

Лісгосп Павлоградський

Дата заповнення паспорту 05.09.2017р.

І. Опис ділянки Тип лісу хвойний Склад Сосна, дуб, тополя, верба, лох, в’яз(підлісок) Вік 50 років Розміщення на межі приватних будинків міста, на правому березі р. Вовча, навколо відпрацьованих піщаних кар’єрів, долина р. Чайка

ІІ. Характеристика комплексу 1. Вид мурашок Руда лісова мурашка (Formica rufa) 2. Хто визначив вид члени шкільного лісництва 3. Наслідок обліку комплексу Рік обліку Кількість гнізд 2017 1

ІІІ. Помітки про пошкодження комплексу Пошкодження відсутні

IV. Огороджування гнізд Огороджений один мурашник

Мої захоплення