Двадцять миттєвостей незалежності

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 20:59, 13 листопада 2011, створена Славка (обговореннявнесок) (Створена сторінка: Згідно рекомендації про вивчення 2011/2012 навчальному році предметів суспільно-гуманітарн…)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук

Згідно рекомендації про вивчення 2011/2012 навчальному році предметів суспільно-гуманітарного спрямування «у старшій школі процес навчання необхідно зорієнтувати на активацію пошукової та пізнавальної діяльності учнів». Саме ці види діяльності дозволяють найширше використовувати можливості ІКТ. Також, йдеться в документі, «вчителі історії повинні зосередити свою увагу на забезпеченні виховання особистості, яка усвідомлює свою належність до українського народу, … формуванню навичок самостійного наукового пізнання, самоосвіти і самореалізації особистості.»


Цього року ми відзначили знаменну дату – 20-тиріччя незалежності України. Успіх нинішнього державотворення залежить від того, чи зуміємо ми (наші учні) об’єктивно проаналізувати історичний досвід, та зрозуміти шляхи вирішення проблем подальшого розвитку української держави.


Ідея роботи над проектом виникла при підготовці матеріалів до єдиного уроку, присвяченого двадцятиріччю незалежності. Суть ідеї полягала в тому, щоб учні, які ще не вивчали історію України періоду незалежності, самі визначили основні та знакові для себе події. В ході роботи над проектом виникла ще одна ідея вивчити основні віхи розвитку нашого навчального закладу його успіхи та досягнення.


Проект покликаний допомогти учням зрозуміти, що велика історія держави будується на маленьких фактах історії власної родини, села, міста, навчального заклад, українці мають чим гордитися, і «не все так погано у нашому домі». Виховний проект «Двадцять миттєвостей незалежності» здійснювався у вересні 2011 р. в Перечинському професійному ліцеї. Проект здійснювався у формі позанавчальної роботи історичного гуртка «Знатоки історії», в якому брали учні 2 та 3 курсів (вікова група: 16-17 р.)


Діти досліджували основні історичні події з різних джерел інформації, використовуючи в тому числі і найближче оточення, проводили опитування (що їм сподобалось найбільше), обробляли інформацію використовуючи ПК. Зацікавлювати їх майже не було потреби, оскільки їх цікавить усе, що пов’язане з комп’ютером. Проводячи дослідження учні вчилися думати (н-д, цікаве запитання – як можна вчинити самогубство двома пострілами?), давати свою оцінку подіям, використовувати можливості ІКТ для того, щоб донести свою думку іншим. Надзвичайну зацікавленість викликало в учнів дослідження історії власного навчального закладу, де навчалися їхні друзі, знайомі, у багатьох батьки, які поставали у незвичному для дітей ракурсі. Вироблялося почуття гордості за досягнення та причетності до історії. Слід зауважити, що важливим аспектом роботи над проектом стало вироблення навичок командної роботи та спільної відповідальності.


Головним результатом роботи над проектом стало моральне самоутвердження дітей, вироблення самоповаги, почуття значимості та власної причетності до важливих подій, які потім стануть історією, формування навичок презентації своєї роботи, посилення мотивації до подальшої дослідницької роботи. Головним завданням вчителя при роботі над проектом стало не нав’язування своїх думок і надання учням можливості відбирати інформацію та формувати наповнюваність робіт самостійно.


Презентація проекту відбулась на обласному засіданні заступників директорів з виховної роботи професійно-технічних закладів освіти Закарпаття 27 вересня 2011 р., отримала схвальні відгуки. Інформацію про здійснення роботи над проектом було подано на сайті Перечинського професійного ліцею та районній газеті «Народне слово».


З огляду на тему проекту, яка є і буде актуальною, робота над проектом буде продовжуватись. Плани на цей навчальний рік уже визначені та зазначені в презентації проекту.