Аналіз методичних прийомів формування понять про хімічну безпеку в учнів 7-8 класів

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

З розвитком суспільства перед людиною постало завдання навчитися розпізнавати небезпечні фактори, щоб застерігати себе від їх шкідливого впливу, оскільки сьогодні наш побут, насичений різними хімічними речовинами та їх сумішами: побутова хімія, лікарські препарати, харчові добавки та ін. Контакт людини з ними повсякденний незалежно від виду діяльності і кожен з нас повинен розуміти, що цей контакт може бути шкідливим, з різними наслідками впливу на фізіологічну функціональність організму.

Шкідливість залежить від агресивності (хімічної активності) і дози сполуки, тому більшість з них в нормованій кількості нешкідливі. В хімічній науці прийнято класифікувати речовини за такими ознаками: складність будови, природа речовин, за властивостями. Тому варто мати чітку систему знаків небезпеки та впровадити її у маркування споживчої продукції.

Це розв’язано комплексно. З стародавніх часів людину оточував світ символів і знаків: попереджувальне забарвлення у живій природі, мовні системи – вербальна та наукова, наочна через колір та малюнок, що ввійшло в основу маркування певної продукції.

У шкільній освіті предмет хімії, має важливе завдання – сформувати поняття про хімічну безпеку в учнів. Проведення уроків, особливо, з використанням методу хімічного експерименту також вимагає дотримання техніки безпеки і вчителем, і учнями. Отже, обрана тема кваліфікаційного дослідження не втратила актуальності і сьогодні.

"Метою" дослідження є визначення змісту понять про хімічну безпеку, аналіз методичних прийомів їх формування, розробка методичного комплекту відповідного змісту для уроків хімії 7-8-х класів.

Виходячи з мети дослідження, сформовано наступні завдання: – визначити зміст понять «хімічна безпека», його складових елементів; – встановити місце цих понять у шкільному курсі хімії; – проаналізувати методи, прийоми формування знань у учнів та обрати найбільш вдалий з урахуванням психолого-педагогічних особливостей для учнів 7-8 класу; – проаналізувати передовий досвід вчителів природничого циклу з обраної проблеми; – розробити методичний комплект до формування понять про хімічну безпеку у учнів 7-8 класів. Об’єктом дослідження в даній роботі є процес формування знань про хімічну безпеку на уроках хімії.

Предметом дослідження є методичні прийоми як засоби формування понять про хімічну безпеку на уроках хімії 7-8 класів.

Процес навчання передбачає двосторонню взаємодію вчителя і учня, що спрямована на засвоєння навчального матеріалу та подальше його використання на практиці. Для досягнення успішного навчання вчитель використовує методи та допоміжні елементи – прийоми. Ці складові є взаємопов’язаними і вдало використовуються системно. Їх різноманітність узагальнена за певними ознаками, що спрощує їх аналіз та вибір. Кожен з них оперує загальними і власними методичними прийомами.

За визначенням методи навчання – це способи спільної діяльності учителя й учнів, спрямовані на вирішення завдань навчання. Традиційно застосовується класифікація за джерелом знань. Класифікація методів за джерелом знань Словесні Наочні Практичні Робота з книгою Відео метод Інша система методів навчання за типом (напруженістю) пізнавальної діяльності учнів. В її основу покладено критерій – рівень пізнавальної активності і самостійності учня у навчанні. В запропонованій класифікації виділяють такі методи: пояснювально-ілюстративний, репродуктивний та ін. Класифікація методів навчання на основі внутрішнього логічного шляху засвоєння знань включає аналітичний, синтетичний, аналітико-синтетичний та ін. Класифікування методів за дидактичними цілями, передбачає формування двох підгруп – ті, що забезпечують первинне засвоєння навчального матеріалу, та ті, що забезпечують закріплення і вдосконалення здобутих знань. Серед відомих вирізняється системним підходом класифікація Ю. К. Бабанського: 1. Методи організації і здійснення навчально-пізнавальної діяльності. 2. Методи стимулювання і мотивації учіння. 3. Методи контролю і самоконтролю у навчанні. Прийом – це елемент методу, його складова частина, разова дія, окремий крок у реалізації методу або модифікація методу в тому випадку, коли метод невеликий або простий за структурою.

Таким чином, ми маємо широку можливість обирати будь який метод чи прийом навчання відповідно до окремої теми, типу уроку, але варто обрати більш дієві. Відповідно до психолого-педагогічних особливостей учнів7-8 класів, змісту навчального матеріалу, на нашу думку, краще застосовувати словесні, наочні та методи пояснення, які реалізуються через пояснювально-ілюстративний, інструктивно-практичний, інформаційно-повідомляючий, пояснювально-спонукальний прийоми.

Проаналізувавши методичну літературу, опубліковані розробки уроків провідних вчителів, було встановлено, що при складанні конспектів вчителі керувались своїм досвідом та прагненням викликати у учнів інтерес до хімічної науки. У структурі уроків подано ігрові прийоми, хімічні вистави. Так як важливим акцентом є безпека на уроках з різних предметів, то вчителі намагаються максимально забезпечити учнів знаннями про правила техніки безпеки. А для встановлення методів такої роботи у вчительській практиці було проведено анкетування серед вчителів хімії, інформатики та фізики з учнями 8-го класу в Криворізький гімназії №91.

Опитування вчителів показало, що вони надають перевагу словесним методам навчання, оскільки забезпеченість кабінетів наочними засобами низька. Контроль з питань техніки безпеки вчителі здійснюють у вигляді гри та самостійної роботи. Загальне анкетування учнів показало, що учні орієнтуються у правилах техніки безпеки, а також учні пропонують проводити більше експериментів та менше «сухої» теорії.

Спираючись на результати попередніх етапів дослідження, створено комплект уроків до фрагменту тематичного плану та адаптовано критерії оцінювання знань і вмінь учнів на уроці задля покращення прийомів формування понять про хімічну безпеку, збільшення ролі прийому унаочнення та його комбінованих форм – пояснювально-ілюстративного, інструктивно-практичний, інформаційно-повідомляючого, пояснювально-спонукаючого прийоми.

Отже, можна зробити наступні висновки: – що людина запозичила з природи той символізм, який достатньо чітко говорить про небезпеку, а також зробила власні системи попередження; – у ШКХ учні безпосередньо мають контакт з найбільш небезпечними речовинами (кислоти, луги, отрути), тому питання хімічної безпеки більш загострено, тому в темах уроків чи в структурі лабораторних робіт завжди є питання з правил ТБ; – на нашу думку, більш дієвими методами і прийомами в цьому питанні є словесні, наочні та методи пояснення, які реалізуються через пояснювально-ілюстративний, інструктивно-практичний, інформаційно-повідомляючий, пояснювально-спонукальний прийоми; – на основі вивченого передового досвіду сформовано методичний комплект до формування понять про хімічну безпеку, який включає фрагмент календарно-тематичного планування на прикладі тем 7-8 класів та критерії оцінювання учнів, який можна рекомендувати до впровадження у навчальний процес; Отже, завдання дослідження виконано, методичні наробки мають практичну цінність. Результати дослідження було опубліковано у науковій статті, а також у змісті конкурсної роботи «Маркування хімічних речовин» (2013).