Інтеграція профільного предмета економіка в курс української мови

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 16:24, 24 жовтня 2017, створена Щербатюк Микола Миколайович (обговореннявнесок) (Створена сторінка: Нові реалії життя на початку ХХІ століття обумовили глобальні зміни у філософії освіти...)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук

Нові реалії життя на початку ХХІ століття обумовили глобальні зміни у філософії освіти, визначенні її мети, завдань, методів діяльності. Кожна цивілізована країна або та, яка хоче бути такою, дбає про творчий потенціал суспільства загалом і кожної людини зокрема. Основна засада, на якій ґрунтується загальна орієнтація навчальної роботи, і вчителя-словесника зокрема, - скерованість на розвиток креативної особистості, здатної до життєтворчості та самореалізації в нових соціальних умовах. Запровадження в Україні ринкової моделі господарювання породжує багато проблем і суперечностей. Адаптація населення до ринкових умов проходить дуже болісно і переважно некеровано. Неправильні первинні уявлення про ринок, бізнес та інші економічні явища зумовлюють помилковість поглядів. Тому економічна освіта дітей, підлітків і всього населення повинна посісти провідне місце в загальноосвітній системі. Це можливо лише з використанням інтегрованого навчання. Інтеграція – важлива умова сучасної науки й розвитку цивілізації в цілому. Адже нинішня стадія наукового мислення дедалі більше характеризується прагненням розглядати не окремі ізольовані об’єкти, явища життя, а їх більш чи менш широкі єдності. На інтегрованих уроках головне місце відводиться елементам творчого пошуку. У процесі проведення таких уроків педагоги вміло і ефективно керують принципами засвоєння і застосування знань, формують мислення школярів, їхню емоційну і вольову сферу, моральні, естетичні та світоглядні аспекти особистості, навчальні і трудові уміння. Ідея інтегрованого навчання нині надзвичайно актуальна, оскільки з її успішною методичною реалізацією передбачається досягнення мети якісної освіти, тобто освіти конкурентоздатної, спроможної забезпечити кожній людині самостійно досягти тієї чи іншої життєвої цілі, творчо самостверджуватися в різних соціальних сферах.

З метою розвитку профільної економічної освіти Криворізька спеціалізована школа №70 працює у напрямку інтеграції навчальних предметів з економікою, що передбачає присутність зворотного зв’язку . Інтеграція економічних знань в курс української мови та літератури носить діяльнісний характер. Учні стають активними учасниками навчального процесу. Їхнє основне завдання полягає не в умінні повторити за вчителем або відтворити зміст підручника. Вони мають навчитися самостійно здобувати знання з різних джерел інформації, критично оцінювати їх та застосовувати в реальному житті. І перед нами постає завдання: подати економічну інформацію таким чином, щоб зацікавити кожного учня, розкрити його творчий потенціал.
Економічна освіченість та економічне мислення формується не лише під час вивчення економіки. Велику роль у цьому відіграють й інші шкільні предмети. Економіка інтегрується з математикою, інформаційними технологіями, правознавством, історією, українською мовою та літературою, іноземною мовою, географією, екологією та ін. 

Застосування інтегративного підходу на уроках української мови позитивно позначається на результативності формування в учнів мовленнєвих навичок. Вони характеризуватимуться вищою системністю, набуватимуть узагальненості, комплексності, усвідомленості. Основними методичними принципами , які забезпечують інтеграцію завдань з мови, вважаються такі: • постійний взаємозв’язок теоретичних відомостей (знань) з їх застосуванням: мовні знання в системі опанування мови є не самоціллю, а важливим засобом формування, вираження й удосконалення думки; • активний характер навчання: опанування мови має стати активним процесом, який забезпечить органічне поєднання всіх чотирьох видів мовленнєвої діяльності ( слухання, говоріння, читання, письмо); • мовні знання, мовленнєві уміння і навички слід розглядати як умову й компонент розвивального навчання. У процесі вивчення української мови та літератури велика увага приділяється економічному вихованню учнів. Базові знання з економіки та правознавства закладаються ще в молодшій школі, хоча основна робота із поняттями й термінами проводиться у середній ланці. Старша школа, опираючись на отриманні знання, удосконалює вміння та практичні навички з дисциплін. Мої учні створюють власні проекти, пишуть наукові роботи, підбирають теоретичний матеріал, який знадобиться їм для проходження профільної практики. На уроках використовую різноманітні види робіт, які сприяють формуванню вмінь оперувати економічними категоріями, удосконаленню грамотності, вмінню спілкуватися. Поки що в якості поля діяльності я застосовую таку інтегровану систему навчання економіки: Розділ мовознавства Зміст інтегрованого навчального матеріалу з економікою Орфографія Правила написання економічних термінів Лексикологія Редагування текстів економічного змісту Синтаксис Розділові знаки в реченнях економічної направленості Розвиток зв’язного мовлення Написання економічних есе. Мова ділових паперів, культура та етика ділового спілкування.

Криворізька спеціалізована школа №70 працює за модульною системою, що сприяє проведенню інтегрованих уроків. Зазвичай інтегрований підхід реалізую на етапі закріплення нового матеріалу або на уроках узагальнення та систематизації знань.